DOLAR 16,7832 % 0.34
EURO 17,4971 % -0.28
GRAM ALTIN 976,05 % 0,63
ÇEYREK A. 1.595,84 % 0,63
BITCOIN 19.390,50 -0.18
SON DAKİKA
hava 28°
Google News

Amedsporlular sosyal tartışma platformunda: Kulüp nereye gidiyor?

Son Güncelleme :

22 Mayıs 2022 - 3:00

Amedsporlular sosyal tartışma platformunda: Kulüp nereye gidiyor?

VEYSİ POLAT

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta Play-Off’a kalan ve rakip Tarsus İdmanyurdu’na elenerek, 1. Lig hayalini öteleyen Amedspor, kulübe yönelik eleştiriler ve bundan sonra nasıl bir planla yol alacağı tartışmalarıyla gündemde.

Kulübün 2. Başkanı olan Ergin Başarı’nın istifasının ardından Yönetim Kurulu adına yapılan son açıklama taraftarlar tarafından tatmin edici bulunmamış, özellikle Play-Off maçında fazla bilet satıldığı iddiaları ve polisin gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalesine seyirci kalındığı iddia edilmişti.

Twitter’da dün canlı sohbet odalarından birinin de gündemi Amedspor’du. “Amedspor Yönetimi Taraftarları ve Yorumcuları ile Ortak Yayın” adlı programa, Amedspor As Başkanı Cahit Akın, istifa eden 2. Başkan Ergin Başarı, spor yazarı Ali Fikri Işık, taraftar grupları ve Amedspor’a gönül veren yurttaşlar katılım gösterdi.

Kimi taraftarlar, takımın ligi 2. Sırada bitirmiş olmasını başarı olarak nitelendirirken, kimi taraftarlar da takımın hak etmediği yerde olduğunu dile getirdi. Canlı platformda en çok konuşulan konulardan biri de son maçta fazla bilet satıldığı ve yönetimin taraftarlara yapılan polis müdahalesine sessiz kaldığı yönündeydi.

“SİSTEMSEL SORUN VAR, REFORMA İHTİYAÇ VAR”

Amedspor’u yakından takip eden spor yazarlarından biri olan Ali Fikri Işık, takımda sistemsel bir sorun olduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Amedspor’un ciddi bir reforma ihtiyacı olduğuna inanıyorum.

Taraftarın ısrarı, sahiplenmesi ve zihniyeti belirleyici olacaktır.

Reformun birkaç ayağı var.

Kurumsallaşmalıdır kulüp önce.

Üyelik sistemi dar kalıplara hapsedilmemelidir.

Her taraftar bu kulübe üye olmalıdır.

Kongre üyeliği sistemi olmalıdır. Öyle 60-80 kişi ile sınırlı olmamalıdır.”

CANLI YAYINDA GERİLİME NEDEN OLAN SÖZLER

Canlı yayına “Amedspor Sevdalısı” olarak katıldığını ve eski yönetici olduğunu ifade eden Nedim Şimşek adlı kişinin sözleri, kulüp yöneticileri ve bazı taraftarların tepkisine neden oldu. Şimşek, sözlerine başlarken Kulüp Başkanı Selahattin Yıldırım’ın büyük bir özveri ile çaba gösterdiğini, 17 deplasman maçına gittiğini ifade etmesi üzerine bazı dinleyiciler, “Bu lütuf mu?” diye karşılık verdi.

“Tarsus İdmanyurdu maçından 2-3 saat önce kulübe gittiğimde sadece 4-5 yönetici vardı. Diğer yöneticiler de sosyal medyada şov peşindeydi. Yönetim Kurulu içerisinde bazıları görevlerini yerine getirmedi. Bu kulüpten nemalanan sosyal medya kahramanları var. Zamanı gelince açıklayacağım” demesi üzerine önce bir taraftar söz aldı ve kendisine “Kulüpteki vasfınız nedir?” diye sordu.

Şimşek’in “sadece bir taraftarım” demesi üzerine söz alan Ergin Başarı, “Bu arkadaş orada yönetici değil. Öncelikle maç günü kulübe yönetici, personel ve oyuncu harici kimsenin girmemesi gerekiyor. Bu arkadaş soyunma odasına kadar giriyor, her yerde görünüyor. Kendi yanlışını görmüyor. Ben istifa ettim ancak bir kirli yapının aday olması halinde tekrar aday olacağımı söylüyorum” dedi.

“BU TAKIM SAHİPSİZ DE BAŞKANSIZ DA KALMAZ”

Amedspor As Başkanı Cahit Akın da “Sevdamız Amedspor lafı artık klasikleşti, inandırıcı bulmuyorum. Değer yargı Amedspor ise ne göklere çıkarılmalı ne de yerlere düşürülmeli. Kaygı Amedspor ise kimsenin kişiliğine hakaret edilmemeli. Bir yanlış varsa veya eleştiri yapılıyorsa isim vererek yapılmalı. Buradan bir kez daha vurgu yapmak istiyorum. Kimse vazgeçilmez ve de alternatifsiz değildir. Bu takımın sahibi taraftarlarımızdır, halkımızdır. Katkı sunmak için geldik şimdi de gidiyoruz. Ben Amedspor’a geldiğim gibi kimseden kaçmadan, telefonlarımı kapatmadan gidiyorsam sorun yoktur. Amedspor elbetteki sahipsiz de değildir. Yarın da sahibi olacaktır. Başkansız da yöneticisiz de kalmaz. En kısa zamanda da olacaktır” dedi.

“İKNA EDİLMİŞLERLE DEĞİL İNANANLARLA YOLA ÇIKILMALI”

Amedspor’un kuruluş felsefesine uygun olarak alt yapısına önem vererek, bölgenin genç cevherlerini keşfedip kulübe kazandırmak olduğunu ifade eden Akın, şöyle devam etti:

“Futbol, artık parasal oyun. Yani parası olan oynar. Amedspor bu noktada iki tane seçeneğe sahip. İki şık var. Karar vermesi gerekiyor. Ya büyük paralara dayanarak bir üst lige çıkmak için rekabet edecek. Bu noktada paraya sahip olması gerekiyor. Bu seçeneğin alt yapısının olmadığını görüyoruz. Kulübümüzün geliri yok; tek gelir kaynağı halkın desteğidir. O zaman en mantıklısı ve olması gereken hatta kuruluş felsefesi ile de örtüşen alt yapıyı önemsemesidir. Alt yapıya dayalı çalışmayla sportif alanda mücadele vermesi gerekiyor. Yani ikna edilmişlerle değil inananlarla yola çıkması gerekiyor. İnananlar da bu coğrafyanın çocuklarıdır. Yani bu halkın çocuklarıdır. O halkın cevherlerini keşfedip getirip eğitmesi, öğretmesi ve bu alandaki mücadelesini bu şekilde vermesi gerekiyor.”