Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Taraftar grupları: Amedspor’u yalnız bırakmayacağız

Taraftar grupları, Amedspor-Bursaspor maçındaki ırkçı saldırılara karşı açıklama yayınlayarak, “Bursaspor – Amedspor karşılaşması futbol tarihinde kara bir leke olarak yerini almıştır. Amedspor’u yalnız bırakmayacağız.” dedi. Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Futbol, bir rekabet oyunu olduğu kadar, karşısındaki var olmadan kendisi de var olamayacak kulüplerin ve taraftarların oyunudur. Bu kültürün sorumluluk olarak bizlere aşıladığı şey, […]

Taraftar grupları: Amedspor’u yalnız bırakmayacağız
  • 6 Mart 2023 12:28

Taraftar grupları, Amedspor-Bursaspor maçındaki ırkçı saldırılara karşı açıklama yayınlayarak, “Bursaspor – Amedspor karşılaşması futbol tarihinde kara bir leke olarak yerini almıştır. Amedspor’u yalnız bırakmayacağız.” dedi.

Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Futbol, bir rekabet oyunu olduğu kadar, karşısındaki var olmadan kendisi de var olamayacak kulüplerin ve taraftarların oyunudur. Bu kültürün sorumluluk olarak bizlere aşıladığı şey, omuz omuza vermek ve dayanışmaktır.

TFF 2. Lig’de 5 Mart 2023 Pazar günü oynanan Bursaspor – Amedspor karşılaşması futbol tarihinde kara bir leke olarak yerini almıştır.

Amedsporlu futbolcuların ve teknik heyetin kaldığı otelin önünde mehter marşı eşliğinde ırkçı provokasyonlar yapılırken karşılaşmanın sorunsuz geçmesini beklemek büyük bir vurdumduymazlıktır. Yaşanacak şiddet olaylarına karşı yeterli tedbirlerin alınmaması, ne yazık ki şehrin kolluk kuvvetleri ve mülki idare amirinin görevini layığıyla yapmadığı anlamına gelmektedir.

Bizler, maç öncesi didik didik aranan taraftarlar olarak çok iyi biliyoruz ki stadyuma patlayıcı, yaralayıcı, tehlikeli madde sokmak bir yana pet şişe su sokmak dahi mümkün değildir. Benzer şekilde tribünlerde açılan pankartlar her hafta polis kontrolünden geçirilip ‘uygun’ bulunması halinde içeri alınmaktadır. Tribünlerde 90’larda işlenen faili meçhul cinayetlerin simgesi beyaz torosların ve tetikçilerin pankartlarını göstermek ve buna göz yummak faşist bir tehdittir.

Yaşananları birkaç görevlinin iş bilmezliği olarak görüp görevlerini yapmayanları cezalandırdık diye açıklama yapmak konuyu örtbas etmektir. Karşılaşmanın başladığı andan itibaren süren tehditlere ve saldırılara rağmen karşılaşmanın ertelenmemesi, gerekli müdahalenin sağlanmadığının bir diğer kanıtıdır. Tribünlerden yükselen ‘hükümet istifa’ sloganları sonrası acilen taraftar fişleyen, medyayı yakından takip edip taraftar avına çıkan spor şube, bugün asıl görevini yapmamıştır.

Bütün renklerin güzel olduğuna ve futbolda temsil edildiğine inanıyoruz, bu düşüncenin karşısında olanlara ise sahada ve tribünde yer olmadığını göstereceğiz!

Tüm çabalarınıza rağmen ayrımcılığa karşı bir geleceği hep beraber kuracağız.

Amedspor’u yalnız bırakmayacağız.”

Açıklamayı yapan taraftar grupları şöyle:

Açıklamayı yapan taraftar grupları: Barikat, Mor Barikat (Amedspor), Dersimspor Direniş, Kurtuluş Tayfası (Altay), Beleştepe (Beşiktaş), Karşı Taraf (Gençlerbirliği), Tek Yumruk (Galatasaray), Karakızıl (Gençlerbirliği), 6.Bölge (Adana Demirspor), Taşra (Fenerbahçe), Alkaralar (Gençlerbirliği), Kaplanpençe (Adanaspor), Kızıl Kabus (Altay), Gölkentliler (Van Spor).