Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Eşek deyip geçmeyin! Sütü altın değerinde

HABER/ABORİ Protein değeri bakımından anne sütüne en yakın ürün olarak bilinen eşek sütü, yeni girişimcilerin gözdesi oldu. Türkiye’de litresi 120-150 TL’den satılan eşek sütü üretimi için şu ana dek 6 çiftlik kuruldu. Türkiye’de son yıllarda eşek çiftliği sayısı hızla artıyor. Eşek çiftliği en yaygın iller arasında Antalya, Ankara, Konya, İstanbul, İzmir ve Muğla yer alıyor. […]

Eşek deyip geçmeyin! Sütü altın değerinde
  • 22 Haziran 2019 01:12

HABER/ABORİ

Protein değeri bakımından anne sütüne en yakın ürün olarak bilinen eşek sütü, yeni girişimcilerin gözdesi oldu. Türkiye’de litresi 120-150 TL’den satılan eşek sütü üretimi için şu ana dek 6 çiftlik kuruldu.

Türkiye’de son yıllarda eşek çiftliği sayısı hızla artıyor. Eşek çiftliği en yaygın iller arasında Antalya, Ankara, Konya, İstanbul, İzmir ve Muğla yer alıyor. Protein değeri bakımından anne sütüne en yakın ürün olarak bilinen eşek sütünün internet ortamında ve çiftliklerde doğrudan tüketiciye satışı yapılıyor. İnternetteki eşek sütünün kilogram fiyatı ortalama 120-150 liraya alıcı buluyor.

Türkiye’de 90’lı yıllarda 1 milyon 250 olan eşek nüfusu son yıllarda hızla azalarak 300 bine kadar düştü. Eşek sütü çiftliği kurmak isteyenler de çareyi ithalde buldu. Bu yönde yatırım yapmak isteyenlerin tercihi ise İtalyan eşekleri. Süt verimi bakımından Palermo ve Sicilya eşeklerini tercih eden yatırımcılar, çiftliklerinden daha fazla verim elde etmek istiyor.

Yoğurt ve peyniri de yapılacak

Bu yatırımcılardan biri de Kemal Bozdemir. Kırklarelili işadamı 3 yıl önce 3 milyon lira yatırımla kurduğu 225 eşekli çiftlikle süt üretimine başladı. Bulgaristan-Dereköy Sınır Kapısı’na 20 kilometre uzaklıktaki eşek çiftliğinde 165’i dişi, 40’ı yavru olmak üzere 225 eşek yaşıyor. Dört personelle birlikte eşeklerin aylık maliyeti 20 bin lirayı buluyor. Bozdemir, “Bizim çiftlikte peynirle birlikte yoğurt da yapacağız. Sütün suyunu alıp kurutarak (liyofilizasyon) süt tozu haline getireceğiz. 100 gramını 200 liradan satacağız. Tüketici sulandırarak içecek” dedi.

İlk eşek çiftliği 2009 yılında Kırklareli’nde Doç. Dr. Ufuk Usta tarafından kuruldu. 330 dönümlük alana yaklaşık 3 milyon lira yatırımla kurulan ve 250 civarında eşeğin bulunduğu çiftlik, şu ana kadar kurulan en büyük eşek çiftliği oldu. Türkiye’deki diğer büyük eşek çiftlikleri ise Antalya ve Bodrum’da 1998 yılından beri turistlere eşek ve deve safarisi yaptıran girişimci Mehmet Ali Yalçın’a ait. Antalya’da kurduğu çiftliğinde 90, İstanbul- Çatalca’daki çiftliğinde 110 eşek bulunan Yalçın, ayrıca 10 at, 12 deve besliyor. Bodrum’da Musa Karaçam tarafından kurulan eşek çiftliğinde ise 10 eşek bulunuyor. Bodrum’da eşek sütüne en çok turistler ilgi gösteriyor. Eşek çiftliği kurulan diğer bir il ise Isparta. Yazısöğüt Köyü’nde 2012 yılında Yakup Zambak tarafından kurulan çiftlikte 30 eşek bulunuyor.

Eşek sütünün inanılmaz faydası

Uzmanlar, eşek sütünün kansere, bronşite, astıma, siroza, kemik erimesine iyi geldiğine, antibakteriyel etkisiyle bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dikkat çekiyor. Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zübeyde Öner, anne sütünde yüzde 7 oranındaki laktozun, eşek sütünde yüzde 6’lar civarında bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Öner, “Protein değeri anne sütünde yüzde 1,5 iken, eşek sütünde yüzde 2,5 civarında” dedi. Eşek sütünün mikroorganizmaları öldürme özelliğinin de bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Öner, “Eşek sütünde bakterilerin hücre duvarını parçalayan lizozim enzimi çok yüksek. Bu da mikroorganizmaların yok olmasını sağlar” diye konuştu.