Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır’daki 5 STK’dan çağrı: Sandıktan çıkan iradeye saygı duyun!

Diyarbakır’da 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’ne AK Parti’nin itirazları devam ederken, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ortadoğu Sanayici ve Girişimci İş İnsanları Derneği ve Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’ndan Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) ve partilere çağrı geldi. Baro: YSK tarafsızlığına gölge düşürdü Güneydoğu Ekspres’e konuşan […]

Diyarbakır’daki 5 STK’dan çağrı: Sandıktan çıkan iradeye saygı duyun!
  • 8 Nisan 2019 11:06
  • 29 Nisan 2019 02:48

Diyarbakır’da 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’ne AK Parti’nin itirazları devam ederken, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ortadoğu Sanayici ve Girişimci İş İnsanları Derneği ve Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’ndan Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) ve partilere çağrı geldi.

Baro: YSK tarafsızlığına gölge düşürdü

Güneydoğu Ekspres’e konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Türkiye’nin tarihe geçecek sert bir seçim sürecini geride bıraktığını belirterek, şöyle dedi:

“Propaganda süreci boyunca ötekileştiren, kutuplaştıran, ayrımcı ve nefret söylemlerine hep birlikte tanıklık ettik. Şiddet ve nefret dilinin mobilize ettiği kişiler, Malatya’da iki Saadet Partisi görevlisini silahla vurarak katletmiştir. Seçim günü toplam 6 kişi öldürülmüş, 115 kişi de yaralanmıştır. Bunun yanı sıra propaganda süreci son derece adil olmayan koşullarda gerçekleşmiş, muhalefet partilerine seçim süresi boyunca eşit propaganda imkânı tanınmamıştır” dedi.

Bu tartışmalar içerisinde YSK’nın süreci iyi yönetemediğini ve Kurul’un tarafsızlığı ve bağımsızlığına gölge düşürdüğünü ifade eden Aydın, şöyle devam etti:

“Tüm bu haksızlık, hukuksuzluk ve can kayıplarına rağmen oy kullanma süreci tamamlanmıştır. Oy kullanma işleminin tamamlanmasından sonra YSK’dan beklenen; siyasi partiler tarafından yapılan itirazları adil, eşit, şeffaf ve objektif şekilde inceleyerek demokratik kurallar çerçevesinde karara bağlamak, itiraz olmayan ve seçim sonuçlarının kesinleştiği yerlerde kazanan belediye başkanları ve meclis üyelerinin mazbatalarını teslim etmesidir. Bu kapsamda başta hükümet yetkilileri olmak üzere herkesi, demokrasi kültürünün vazgeçilmez bir parçası olan sandıktan çıkan iradeye saygı duymaya davet ediyoruz. Bu saatten sonra toplumun tüm siyasi aktörlerden beklentisi de; seçim psikolojisinden çıkıp, toplumsal barış, ekonomi, yargı, temel hak ve özgürlükler konusunda çözüm odaklı reformların hayata geçirilmesidir.”

DESOB: Halkın iradesine saygı gösterilmeli

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, 31 Mart yerel seçimlerinde halkın iradesini ortaya koyduğunu ve çıkan sonuca herkesin saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

Ebedinoğlu, “Bütün seçimler demokrasinin vazgeçilmesidir. Halkın iradesi neye tecelli ettiyse bütün partilerin buna saygı göstermesi gerekir. Bir an önce gereksiz tartışmaları sonlandırıp, yerel hizmete dönük projelerin hayat bulması için çalışmalara başlanılmalıdır. Ülkenin en büyük sıkıntılarından biri ekonomi. Bu sıkıntıyı gidermek için herkesin çaba göstermesi gerekir” diye konuştu.

DİSİAD: Mazbatalar verilsin, demokrasi işletilsin

Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal da, itiraz ve sıkıntıların olmadığı yerlerde seçilmişlere mazbataların teslim edilmesi gerektiğini belirterek, ifade ederek, şunları söyledi:

“Seçim öncesi YSK’ya yapılan adaylık müracaatı döneminde herhangi bir hukuksuzluk tespit edilmemişken seçim sonrası ‘var’ deyip bunu şimdi seçim malzemesi haline getirmek doğru değildir. Bu aynı zamanda demokrasiyi ve halkın iradesini hiçe saymak anlamına gelecektir. YSK, seçim sayımları ile ilgili sıkıntıların olmadığı yelerde seçilmişlere mazbataları bir an önce teslim etmelidir. Bu kent 2 yıl kayyumlarla yönetildi, şimdi kendi iradesiyle yerel yöneticilerini belirleyen halk da tercih ettiği kişilerden hizmet beklemektedir. Seçmen iradesini ortay koydu, YSK da seçilmişlere bu hakkı teslim etmelidir. Şimdi hizmet zamanıdır. Demokrasi işletilmelidir” diye konuştu.

DSMMMO: Seçim sonuçları ivedi olarak hayata geçirilmeli

Demokrasinin en temel taşlarından birinin seçimler olduğunu ifade eden Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (DSMMMO) Başkanı Mustafa Vural, “Seçmen iradesinin işaret ettiği seçim sonuçlarının ivedi olarak hayata geçirilmesi, demokrasinin yerleşik bir kültüre sahip olması açısından son derece önemlidir. Halk büyük bir sağduyu ile sandık başına giderek tercihini yapmıştır. Seçim atmosferinin yarattığı yüksek gerilimden uzaklaşıp, yaşanmakta olan ekonomik daralmanın, daha da önemlisi belirsizlik ortamının kaotik sürece dönüşmemesi temelinde, hızlıca ülkenin temel sorunlarına odaklanmanın zamanıdır” dedi.

Mustafa Vural, seçim süreçlerinde yaşanan kavgalı çatışmalı ortamın derhal yerini sağduyuya bırakmasını temenni ederek, şöyle devam etti:

“Ekonomiyi canlandıracak, toplumsal refahı yükseltecek politikalara yönelmek gerekiyor. Acil çözüm bekleyen en temel sorunların başında ekonomide istikrarın sağlanması, toplumsal barışın ve birlikteliğin sağlamasıdır. Başta mevcut hükümet olmak üzere; Meclis’te grubu bulunan tüm siyasi partilerin demokratik birlikteliği sağlayarak bir bütün halinde ülkenin en temel sorunu olan ekonomik sorunlara odaklanmasını bekliyoruz.”

OSGİAD: Mazbataların verilmemesi toplum vicdanını yaralıyor

Ortadoğu Sanayici ve Girişimci İş İnsanları Derneği (OSGİAD) Başkanı Şükrü Adanır da YSK’nın seçim sürecini iyi yönetmediğini ifade ederek, “Bu seçimin kaybedeni YSK’dır. AK Parti’nin etkisi altında kaldığını gösterdi. İstanbul’daki seçim gecesi yaşananlar da bunun göstergesidir. Seçimde kazanan adaylara mazbataların teslim edilmemesi, toplum vicdanında derin yaralar açmıştır. Ayrıca medyaya yansıyan AKP Bağlar adayının seçimi büyük bir farkla kaybetmesini rağmen ‘mazbatayı bana verin’ demesi de çirkinliğin farklı bir boyutudur. Seçim sonuçlarının bakiyesini yaşamak istiyor halk. Mazbataların seçilmişlere derhal verilmesi ve icraatlara başlanması gerekiyor. Sandık başına giden seçmen bence siyasi partilere bir özeleştiri yapma imkanı sağladı. HDP dahil diğer partiler alınan oyları başarı olarak sunmak yerine sonuçlar üzerinde ciddi özeleştiri yapmalıdır” diye konuştu.