Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

HDP’ye bir kayyum ataması da Karayazı’da…

HABER/ABORİ Erzurum’un HDP’li Karayazı Belediye Başkanı Melike Göksu, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla aldığı 7,5 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onanınca tutuklanarak cezaevine gönderildi. Erzurum Valisi Okay Memiş, Göksu’nun yerine kayyum atanacağını açıkladı. Erzincan yolunun 25’inci kilometresindeki uygulama noktasında, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Karayazı Belediye […]

HDP’ye bir kayyum ataması da Karayazı’da…
  • 17 Eylül 2019 15:37

HABER/ABORİ

Erzurum’un HDP’li Karayazı Belediye Başkanı Melike Göksu, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla aldığı 7,5 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onanınca tutuklanarak cezaevine gönderildi. Erzurum Valisi Okay Memiş, Göksu’nun yerine kayyum atanacağını açıkladı.

Erzincan yolunun 25’inci kilometresindeki uygulama noktasında, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Karayazı Belediye Başkanı Melike Göksu’nun da bulunduğu aracı durdurdu. Göksu ile birlikte Karayazı Belediyesi’nin HDP’li 2 üyesi dahil 6 kişi, polis ekiplerince gözaltına alındı. HDP’li Göksu ve beraberindeki 6 kişi, Erzurum Adliyesi’ne getirildi. Karayazı Belediye Başkanı Melike Göksu, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 22 Aralık 2017’de 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Göksu’nun aldığı cezanın Yargıtay tarafından onanması üzerine gözaltına alındığı öğrenildi. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, Karayazı’da yüzde 61,83 oranında oy alan HDP’li aday Melike Göksu, belediye başkanlığına seçilmişti.

VALİ: KAYYUM ATAMASI YAPACAĞIZ

Erzurum Valisi Okay Memiş, “Belediye Kanunu’nun 45’inci maddesinde terör örgütü üyeliği, terörle ilgili suçlardan hüküm giymiş olan belediye başkanları, meclis üyeleriyle ilgili düzenleme var. Orada doğrudan seçimlere gidilmiyor. Maddeye göre bu özel düzenleme, sadece belediye başkanı terörle ilgili suçtan hüküm giydiği için ilçelerde valinin, büyükşehir ve il belediyeleri olsaydı İçişleri Bakanlığı’nın atamasıyla kayyum belediye başkanı görevlendirmesi olacaktı. Biz şimdi görevden uzaklaştırma yapacağız, akabinde kayyum görevlendirmesi yapacağız. Seçimle ilgili herhangi bir işlem olmayacak. Belediye başkanı terörle mücadeleyle ilgili suçtan hüküm giydiği için bu durumda kanunun 45’inci maddesinde özel olarak düzenlenmiş. İlerleyen günlerde, kısa sürede kayyum değerlendirmesi yapacağız” dedi.

Dün tutuklanan HDP’li Kulp Belediye Başkanı Mehmet Fatih Taş’ın yerine de bu sabah kayyum atanmıştı.