Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Dünyanın en tehlikeli ve en zerafetli kuşu

HABER/ABORİ Sekreter kuşu, akbabagillerden Afrika’da yaşayan nadir bir tür. Yılan akbabası olarak da bilinir. Görüntüsüyle çok zarif bir kuş gibi görünür. Kıvrık kirpikleri başının üzerindeki tüyler ile bir sekreter edası taşıyan bu kuş oldukça yırtıcıdır. Uzun bacaklı, kıvrık gagalıdır ve otluk alanlarda yaşar. Afrika’nın alçak otlarla çevrili bölgelerinde tek yada çift halde yüksek tepelerde tünerler […]

Dünyanın en tehlikeli ve en zerafetli kuşu
  • 10 Eylül 2019 01:11

HABER/ABORİ

Sekreter kuşu, akbabagillerden Afrika’da yaşayan nadir bir tür. Yılan akbabası olarak da bilinir. Görüntüsüyle çok zarif bir kuş gibi görünür. Kıvrık kirpikleri başının üzerindeki tüyler ile bir sekreter edası taşıyan bu kuş oldukça yırtıcıdır.

Uzun bacaklı, kıvrık gagalıdır ve otluk alanlarda yaşar. Afrika’nın alçak otlarla çevrili bölgelerinde tek yada çift halde yüksek tepelerde tünerler ve sabahın ilk ışıklarıyla avlanmaya başlarlar. Yılan avcısı olan sekreter kuşu uzun bacaklarıyla yılana darbeler indirerek onu öldürür ve yer. Fare ve bazı böcekleri de avladıkları görülmüştür.

Çok iyi uçabilmelerine rağmen genelde yerde dolaşır ve yılan avlayarak beslenirler. Kendisine saldıran yılanlara kanat tüylerini ısırttırır ve zehrini akıtmasına izin verir. Kanatlarıyla bu sırada yılana sert darbeler indirir ve onu sersemleterek öldürür.

Dişiler senede 2-3 yumurta yapar ve 45 gün kadar kuluçkaya yatar. Kuluçka süresince erkek sekreter kuşu dişisine yiyecek taşır. Yumurtadan çıkan yavrular 2 ay sonra yuvadan uçarlar. Sekreter kuşları bazı çiftçiler tarafından evcilleştirilerek tarlalara giren yılan ve fareleri avlarlar.

Bu kuşlar deniz seviyesinden 3.000 metreye (9,850 fit) kadar çeşitli yüksekliklerde bulunur.

Ömrü vahşi doğada 10 ila 15 yıl, esaret altındayken 19 yıla kadar uzamaktadır.

Sekreter kuşları boyu 90 ila 137 cm (35 ila 54 inç) arasında ve ağırlığı 2.3 ila 5 kg arasında (5.1 ila 11 lb). Kanat genişliği 191 ila 220 cm arasında (75 ila 87 inç).

Sekreter kuşları, uçmak yerine yürümeyi tercih ederler ve günde ortalama 20 ila 30 km (12 ila 19 mil) arasında yürürler.

Sekreter kuşları 50 kilometre kareye (19 kilometrekareye) kadar alanda yaşayabilir.(işgal ettiği alan)

Bu kuşlar genellikle sessizdir. Arama yaptıklarında, genelde, biraz mesafe duyulabilen derin, düşük hırpani bir ağlama sesi verirler.

Sekreter kuşları tek eşli ve hayat boyu eşiyle yaşadığı düşünülüyor. Kur yaparken, yüksekten yükselen dalgalı uçuş şekilleri ile bir görüntü sergilerler.

Kurak uçuş sırasında derin, alçak bir hırpani veya kükreyen bir inilti olabilir.

Erkekler ve kadınlar, aynı şekilde avlarını kovalamak için kanatları yukarı ve arkada birbirlerini takip ederek topraklı bir gösteri gerçekleştirebilirler.

Afrika’da yaşayan Sekreter kuşu, yılan akbabası olarak da bilinir.

Sekreter kuşları, kanatlı hayvanlar içerisinde uzun kirpikleriyle de bilinir.