DTSO’dan fuarcılıkta bir adım daha; Erbil’de çalışma ofisi açılacak « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

DTSO’dan fuarcılıkta bir adım daha; Erbil’de çalışma ofisi açılacak

Bu haber 15 Ocak 2021 - 14:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçen yıl TÜYAP’la olan ilişkisini sonlandırdıktan sonra Mezopotamya Fuarcılık A.Ş’yi kuran Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), bu alanda yaptığı çalışmaları bir adım daha ileriye taşıdı. Erbil’e giden DTSO Heyeti, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile yaptığı temaslarda 2021 yılında ortak fuar düzenleme ve Erbil’de temsilciliğin (Çalışma Ofisi) açılması konusunda mutabakat sağladı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın IKBY heyetinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Erdal Avşar ve Ercan Tayınlamak, DTSO Meclis Üyesi ve DTSO Bilim ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Korkmaz, Meclis Üyesi Mehmet Akyıl, DTSO Genel Sekreteri Ferdani Gökdere ve Mezopotamya Fuarcılık A.Ş Genel Müdürü M. Velat Ektirici yer aldı. Erbil Başkonsolosluğu, Erbil Ticaret ve Sanayi Odası ve Süleymaniye Ticaret ve Sanayi Odası ile yapılan görüşmelerde 2021 yılı fuar çalışmaları ve DTSO Erbil Temsilciliğinin(çalışma ofisi) açılması ve ortak çalışma yapılması konusunda mutabakat sağladı.

Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay ile gerçekleştirilen görüşmede DTSO Erbil Temsilciliği çalışması hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Karaçay, Erbil’de DTSO temsilciliğinin açılacak olmasının önemli bir adım olacağını söyleyerek, ticari ilişkilere büyük katkı sağlayacağını belirtti. Daha sonra IKBY ile ihracat yapan üyelerimizin yaşadıkları sorunların çözümü ve Diyarbakır’da düzenlenecek fuarlara alım heyetlerinin katılması konusunda yapılabilecek ortak çalışmalar da değerlendirildi.

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Dara Jalil Al- Khayat,  Diyarbakır’a verdikleri öneme değinerek, DTSO ile tüm çalışmalarda ortaklaşmaya hazır olduklarını ve bu kapsamda Erbil’de DTSO Temsilciliğinin açılacak olmasının karşılıklı ticari ilişkilerin geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağına inandığını ifade etti. 2021 Yılı Fuarlarının ortak yapılması ve Fuarlara karşılıklı alım heyetleriyle katılma konusunda da her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Avşar, DTSO Erbil Temsilciliğinin açılması konusunda mutabakat sağlanmış olmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, ikili işbirliklerinin güçlendirilmesi bakımından 2021 yılında düzenlenebilecek ortak fuarlar ve karşılıklı olarak fuarlara alım heyetlerinin katılmasının sağlanması konusunda da zaman kaybetmeden çalışmalara başlanacağını belirtti. Yeni dönem fuarlarının Mezopotamya Fuarcılık A.Ş üzerinden eskisinden çok daha güçlü bir şekilde gerçekleşmesi için düzenlenecek ortak fuarlarında büyük önem taşıdığını belirten Avşar, DTSO olarak bu konuda ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini ifade etti.

Süleymaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serwan Mohammed Mahmood ile yapılan görüşmeler neticesinde ikili işbirliklerinin geliştirilmesi, karşılıklı yatırımların yapılması konusunda görüşbirliği sağlanmış olup Süleymaniye Ticaret ve Sanayi Odası Fuar alanı işletmecisi olan Atlas Alasıl firması ile yapılan görüşmelerde görüş birliği sağlanarak ağustos ayında Süyeymaniye’de düzenlenecek olan Tarım Fuarının ortak düzenlenmesiyle ilgili karar verilerek konuyla ilgili protokol çalışmaları başlatıldı.

Fuar çalışmaları kapsamında ayrıca Erbil, Süleymaniye ve Duhok illerindeki Tarım Birlikleri, Tarım İl Müdürlükleri vb. kurumlar ziyaret edilerek 30 Mart-3 Nisan 2021 tarihleri arasında Diyarbakır’da düzenlenecek Tarım Fuarına davet edildiler.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN