Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ünlü yönetmen Ezel Akay: Diyarbakır, Ortadoğu’nun en medeni şehri 

VEYSİ POLAT Diyarbakır’da geçen hafta sona eren “7. Amed Tiyatro Festivali” kapsamında “Lal Hayal” oyunuyla tiyatro severlerle buluşan ünlü yönetmen Ezel Akay, Diyarbakır’ın, Ortadoğu’nun en medeni şehri olduğunu söyledi. Yönetmen Ezel Akay, büyük ilgi gören “Lal Hayal” oyunuyla Diyarbakırlı tiyatro severlerle buluştu. Diyarbakır’ı gezme fırsatı bulduğunu da ifade eden Akay, izlenimlerini şöyle anlattı: “İlginç bir […]

Ünlü yönetmen Ezel Akay: Diyarbakır, Ortadoğu’nun en medeni şehri 
  • 8 Mayıs 2019 08:29

VEYSİ POLAT

Diyarbakır’da geçen hafta sona eren “7. Amed Tiyatro Festivali” kapsamında “Lal Hayal” oyunuyla tiyatro severlerle buluşan ünlü yönetmen Ezel Akay, Diyarbakır’ın, Ortadoğu’nun en medeni şehri olduğunu söyledi.

Yönetmen Ezel Akay, büyük ilgi gören “Lal Hayal” oyunuyla Diyarbakırlı tiyatro severlerle buluştu. Diyarbakır’ı gezme fırsatı bulduğunu da ifade eden Akay, izlenimlerini şöyle anlattı: “İlginç bir tesadüf kale içinde gezmeye gittik. Orada yeni arkeolojik çalışmalar yapılmış. Yani 6-7 bin yıllık bir uygarlığın üstünde duruyoruz hepimiz Diyarbakır’a gelince. Bir küçük tesadüf orada bir Atatürk Müzesi de vardı. Orada anılarını yazıyor. ‘Ne kadar medeni bir şehire geldik’ diye yazmış. Burası Ortadoğu’nun en medeni şehri. Bunu sadece binaları ve tarihiyle değil insanlarıyla da açıklamak lazım. Ben bu kente birçok kez geldim. Ben ne zaman gelsem kültüre çok aç, çok bilge bir kitleyle karşılaşıyorum. Umarım önümüzdeki dönemde Ankara, İstanbul ve İzmir’deki diğer sanatçılar da buraya davet edilirler. Ben gelmeye can attıklarından eminim. Bu değiş tokuş, yani bu şehrin açılması lazım. Kapanması değil tam tersine Türkiye’ye doğru açılması lazım, Türkiye’nin de buraya doğru açılması lazım. Bu duruma da çok ciddi arzu ve ihtiyaç var. Ben bir kere bu kente geldiğimde çok rahat ediyorum. Yavaş yavaş kırık dökük yerleri de tamir olunan bir şehir. Kalplerin de tamir olması lazım. Çatışma ve silahlarla adam edilmeye çalışılan hiçbir kitle adam olmamıştır. Bu adam etmek kelimesi de çok berbat bir kelime ama yerinde bence. Buradaki Kürtlerin ve Türklerin belki ben göremezsem de birlikte yaşamayı becereceklerinden yüzde yüz eminim.”

“Lal Hayal” büyük ilgi gördü

“Biz buraya Lal hayal oyunu için geldik” diyen Akay, “Bin 800 kişilik bir salon ve salon dolu. Bizim için hem şaşırtıcı hem de biraz bekliyorduk. Seyircinin arzu ettiği oyunlar bunlar. Buraya gelmiş seyircisiz kalmış hiçbir tiyatrocu yoktur. Lal hayal, suskun hayal, dilsiz hayal anlamına da geliyor. Hayatının büyük bir bölümünü susarak geçirmiş bir kadının ismi. Bu bir kadın oyunu denebilir. Kadına şiddete ilişkin kadınlar tarafından yazılmış, kadınlar tarafından oynanan bir tür tek kişilik bir oyun. Şimdi 4 kişi oynuyor ama bütün konuşmalar Songül Öden tarafından yaratılan karakter tarafından yapılıyor. Kadına gösterilen şiddete çok ilginç bir yerden bakıyor. Erkek şiddetini kadınların nasıl onayladığını anlatıyor oyun” dedi.