Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Set çalışanlarından ‘gelir adaletsizliği’ isyanı

Özellikle dizi sektöründe çalışan set emekçileri gelir adaletsizliği ve ağır çalışma koşullarıyla karşı karşıya. Sinema TV Sendikası Genel Sekreteri Damla Kırkalı, “Yaklaşık aynı saat mesai yapan oyuncular ile set çalışanları arasında gelir uçurumu var” dedi. Her geçen gün artan zamlar ve yüksek enflasyon emekçi kesimi yoksullaştırmaya devam ediyor. Bazı sektörlerde ise gelir adaletsizliği yaşanması, durumu […]

Set çalışanlarından ‘gelir adaletsizliği’ isyanı
  • 8 Ağustos 2023 10:35

Özellikle dizi sektöründe çalışan set emekçileri gelir adaletsizliği ve ağır çalışma koşullarıyla karşı karşıya. Sinema TV Sendikası Genel Sekreteri Damla Kırkalı, “Yaklaşık aynı saat mesai yapan oyuncular ile set çalışanları arasında gelir uçurumu var” dedi.

Her geçen gün artan zamlar ve yüksek enflasyon emekçi kesimi yoksullaştırmaya devam ediyor. Bazı sektörlerde ise gelir adaletsizliği yaşanması, durumu gözler önüne seriyor. Geçen günlerde dizilerde oynayan başrol oyuncularının yeni sezonda bölüm başı alacakları ücretler açıklandı. Oyuncuların aldıkları yüksek ücretler dikkat çekti.

Sinema, reklam, dizi ve TV programlarında çalışan set emekçileri düşük ücretle ağır koşullarda çalışmalarına karşın, oyuncularla aralarındaki yüksek gelir adaletsizliği eleştirilere neden oldu. Birçok set çalışanı emeklerinin karşılığını alamadıklarını dile getirerek tepki gösterdi.

Sinema TV Sendikası Genel Sekreteri Damla Kırkalı, bütçelerin ve ücretlerin sektördeki mecralara göre değişkenlik gösterdiğini belirtti. Bahsi geçen oyuncu ücretlerinin ulusal kanal dizilerinin bütçelerine ilişkin iyi bir tablo çizdiğini belirten Kırkalı, “Söz konusu kamera arkası çalışanları olunca ‘Bütçe yok’ denip ilgili ekiplerin dernek ve oluşumlarının açıklamış olduğu taban ücretlerin çok altında ödemeler yapılıyor. Haftalık ödeme yerine bölüm başı ödeme, sigortasız çalışma, uzun mesai saatleri gibi birçok hak ihlali de yapılıyor. Dolayısıyla, yaklaşık aynı saatler süresince çalışan oyuncular ve set çalışanları arasındaki uçurum daha da göze çarpar hale geliyor” dedi.

Gelir dağılımının daha adil olması için sendika olarak, sektördeki tüm ekiplerin dernek ve oluşumlarıyla istişare halinde olduklarını da belirten Kırkalı, “Temmuz ayında açıklamış olduğumuz taban ücretlerin altında çalışılmasının karşısında duruyoruz. Çalışma koşulları da hesaba katıldığında maalesef bu ücretler hâlâ olması gerektiği seviyede bile değil. Unutmamak gerekiyor ki günün sonunda bir diziyi, filmi mümkün kılanlar yalnızca yönetmen, yapımcı ve oyuncular değil, kamera arkasında emek veren set çalışanları” ifadelerini kullandı.