Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

VİDEO | Macron: Fransa’da şirketler batmayacak, borçlar ertelenecek, kredi verilecek

HABER/ABORİ Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ulusa sesleniş konuşmasında “Koronavirüse karşı savaştayız” ifadelerini kullandı. Ülkesindeki şirketlerin batmayacağını, 300 milyar avroluk bütçe desteği sunacaklarını belirten Macron, borçların erteleneceğini ve kredilerin devreye konulacağını söyledi. Macron, Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla salı gününden itibaren en az 15 gün boyunca zaruri haller dışında “evden çıkmama” politikası uygulanacağını ve Fransız vatandaşlarının […]

VİDEO |  Macron: Fransa’da şirketler batmayacak, borçlar ertelenecek, kredi verilecek
  • 18 Mart 2020 10:29

HABER/ABORİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ulusa sesleniş konuşmasında “Koronavirüse karşı savaştayız” ifadelerini kullandı. Ülkesindeki şirketlerin batmayacağını, 300 milyar avroluk bütçe desteği sunacaklarını belirten Macron, borçların erteleneceğini ve kredilerin devreye konulacağını söyledi.

Macron, Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla salı gününden itibaren en az 15 gün boyunca zaruri haller dışında “evden çıkmama” politikası uygulanacağını ve Fransız vatandaşlarının Fransa dışına çıkışına izin verilmeyeceğini duyurdu. Bu kapsamda alınan önlemlerin yarın öğleden sonra uygulanmaya başlanacağını belirten Macron, yeni kurallara uymayanların yaptırımlarla karşılaşacağını söyledi.

22 Mart’ta düzenlenmesi planlanan belediye seçimlerinin ikinci turunun askıya alındığını bildiren Macron, Avrupa Birliği ve Schengen sınırlarının salı gününden itibaren 30 günlüğüne kapatılacağını duyurdu. Macron, yurt dışında bulunan Fransızların bu uygulama dışında tutulduğunu ve ülkelerine dönebileceklerini söyledi.

Macron, Fransızlara hiçbir şirketin iflas riski altında kalmayacağını söyledi. Macron, şirketlere devlet garantisi adı altında 300 milyar euroluk banka kredisi sözü verdi.

Macron ulusa sesleniş konuşmasında, “Bir savaş halindeyiz, bu elbetteki sağlık savaşı. Bir orduya ya da başka bir ulusa karşı savaşmıyoruz. Ama düşman orada, görünmez, zorlayıcı, ilerliyor. Ve buna karşı genel seferberlik içinde olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.