Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

VİDEO | 54 yaşındaki Mike Tyson’un müthiş performansı

HABER/ABORİ Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren ABD’de ikamet eden Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyınu ve ünlü oyuncu Mike Tyson, evde yaptığı bir antrenmanı sosyal medya hesabında paylaştı. 54 yaşındaki Tyson, gösterdiği performans ile hala formda olduğunu böyle gösterdi. MÜSLÜMAN OMUŞTU Mike Tyson, 30 Haziran 1966’da New York‘da dünyaya geldi. Brooklyn’in arka sokaklarında suç oranının […]

VİDEO | 54 yaşındaki Mike Tyson’un müthiş performansı
  • 2 Mayıs 2020 14:48

HABER/ABORİ

Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren ABD’de ikamet eden Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyınu ve ünlü oyuncu Mike Tyson, evde yaptığı bir antrenmanı sosyal medya hesabında paylaştı. 54 yaşındaki Tyson, gösterdiği performans ile hala formda olduğunu böyle gösterdi.

MÜSLÜMAN OMUŞTU

Mike Tyson, 30 Haziran 1966’da New York‘da dünyaya geldi. Brooklyn’in arka sokaklarında suç oranının yüksek olduğu bölgelerde uzun seneler yaşadı.

13 yaşına kadar 30 kereden fazla sokak çeteleriyle karakolluk olduğu ve başta silah taşımak olmak üzere çok çeşitli suçlara bulaştığı bilinmektedir. New York’taki Tryon Erkekler okulunda okudu. Çok fazla kavgaya karıştığı için eski amatör boks şampiyonu Bob Steaward’ın dikkatini çekerek eldivenleri ilk defa eline okuldayken geçirmiştir.

1980 senesinde efsane boks adamı Cos d’Amato ile tanışan Tyson, Cattskill’e götürülerek boks eğitimi almaya başlar. Antrenörü Cos d’Amato, 4 Kasım 1985’de zatürre sebebiyle öldükten sonra yardımcısı Kevin Rooney ile çalışmalarına devam eder.

6 Mart 1985 tarihinde yaptığı ilk profesyonel maçında rakibini 1. rauntta 8. saniyede nakavt etti. 20 yaşında dünyanın en büyük boksörleri arasında adı geçmeye başladı. 22 Kasım 1986’da rakibi olan dönemin WBC ağır siklet şampiyonu Jameika asıllı Kanadalı boksör Trevor Berbick’i 2. rauntta nakavt ederek WBC Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu unvanını kazandı.

7 Mart 1987’de ”Kemik kıran” lakaplı James Smith’i de puanla yenerek Dünya Boks Birliği WBA kemerini beline takmayı başaran Tyson 30 Mayıs 1987’de Pinklon Thomas’ı da 6. raundda teknik nakavtla mağlup ederek kemerlerini korumayı başarmıştır.

1 Ağustos 1987 tarihinde dönemin Uluslararası Boks Federasyonu IBF ağır siklet dünya şampiyonu Tony Tucker’la kemer birleştirme maçına çıkan Tyson, rakibini 12 raund sonunda puanla mağlup ederek dünya şampiyonu olmayı başardı.

7 Şubat 1988’de Robin Givens’la evlendi. 1988 senesinde antrenörü Kevin Rooney ile yolunu ayırdı. Eşini ve ailesini tartaklama iddialarıyla defalarca karakolluk olan Mike Tyson yine aynı dönemde boksör Mitch Green’i sokakta darp etme, gece kulübünde olay çıkarma gibi olaylardan mahkemelik olmasına karşın her seferinde kefaletle serbest kalmış ve evliliğini 14 Şubat 1989 tarihinde sonlandırmıştır.

1990 senesine kadar yaptığı 37 maçın tamamını kazandı. Mike Tyson, ilk mağlubiyeti 11 Şubat 1990’da Buster Douglas ile Japonya‘nın Tokyo kentinde yaptığı karşılaşmada aldı ve Dünya Boks Konseyi (WBC), Dünya Boks Birliği’nin (WBA), Uluslararası Boks Federasyonu IBF kemerlerini kaybetti.

1990 senesinde ABD Güzellik Kraliçesi’ne tecavüz olayı, Mike Tyson’ın skandallar zincirinin ilk ve en önemli halkasıydı. Bu suçlamadan 26 Mart 1992’de 3 sene hapis ile cezalandırıldı. Girdiği hapishanede Müslüman oldu ve Malik Abdülaziz adını aldı.

26 Mart 1995’de cezası biter bitmez bir barda çıkardığı kavga yüzünden kendisini tekrar mahkemede buldu. Yumrukları kadar, yasa dışı olaylarıyla da anıldı. Cezaevinden çıktıktan sonra ilk maçını 19 Ağustos 1995’de Peter McNeeley ile yaptı. Rakibinin diskalifiye olması sonucu ilk raundda galip geldi.

16 Mart 1996’da Frank Bruno ile yaptığı maçı 3. raundda kazandı. Bir sonraki maçında dönemin WBA dünya şampiyonu Amerikalı boksör Bruce Seldon’la karşılaşır ve rakibini ilk raundda teknik nakavtla mağlup ederek kemeri beline takar. Bu galibiyetten yaklaşık 2 ay sonra dünya şampiyonluk maçına çıkma hakkını uzun süredir elinde bulunduran Evander Holyfield’la karşılaşan Mike Tyson rakibine 11. raundda mağlup olarak kemerini kaybetti.

28 Haziran 1997 tarihinde Evander Holyfield ile yaptığı unvan maçının üçüncü raundunda rakibinin kulağını ısırarak kopardığı gerekçesiyle diskalifiye oldu. 3 milyon dolar para cezası ve iki yıl men cezası olan Tyson’ın Ohio eyaletinde ömür boyu boks yapması yasaklandı. Yine aynı dönemde sonuçlanan Mitch Greeen davası sebebiyle 45 bin dolar para cezası ödemek zorunda kaldı.

1998 senesinin sonlarına doğru lisansı tekrardan aktif edilen Tyson bokstan uzak kaldığı dönemlerde eski Menajeri Don King’e 100 milyon dolarlık tazminat davası açmasına karşın mahkemeyi kaybetmiş ve Kevin Rooney’le olan davası sebebiyle para cezasına çarptırılmıştır. Yine aynı dönemde adam yaralama, trafik kazası ve cinsel taciz suçlarından dolayı para cezalarına çarptırılmıştır. Tyson, bir defasında New York’un Brooklyn bölgesinde bir otelde kendisinden imza isteyen, vermeyince de yüzündeki dövmeyle alay eden iki erkek ve bir kadını dövmüş ve hastanelik etmiştir.

Mike Tyson, 16 Ocak 1999’da Güney Afrikalı boksör Francois Botha’yı gergin geçen karşılaşmanın 5. raundunda nakavt ederek yeniden ringlere döndü. 23 Ekim 1999’da Orlin Norris’e gong çaldıktan sonra yumruk atması yüzünden para cezasına çarptırılmış ve maç sonuca bağlanmadan sona ermiştir.

20 Ekim’de dönemin ünlü isimlerinden Polonyalı Andrew Golota ile karşılaşan Tyson olaylı geçen karşılaşmanın 3. raundunda Golota’nın Tyson’ın kafa attığını gerekçe göstererek maçtan çekilmesi üzerine galip ilan edilse de maçtan sonra yapılan doping testlerinde kanında esrar saptanması sebebiyle maç skoru iptal edilmiş ve iki boksörün de lisansları askıya alınmıştır.

Golota karşılaşması sonrası yaklaşık 1 sene kadar ringlerden uzak kalan Tyson 13 Ekim 2001’de Danimarkalı boksör Brian Nielsen’i 7. raundda teknik nakavtla yenerek ringlere dönüş yapmıştır.

8 Haziran 2002’de WBC , IBF ve IBO dünya şampiyonluk kemerleri için Memphis’te, İngiliz boksör Lennox Lewis ile Mike Tyson arasında yapılan Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonası karşılaşmasında sekizinci rauntta kaybetti.

11 Haziran 2005 tarihinde İrlandalı Kevin McBride ile yaptığı karşılaşmanın yedinci raundunda, ringden çekildi ve boks yapmayı bıraktığını açıkladı. Tyson, “Artık tükendim. Kalbimde boks yapma isteği ve cesareti kalmadı” dedi.

Tyson, boks kariyeri boyunca toplam 58 maç yapmış, bunlardan 44’ü nakavt olmak üzere 50 kez kazanmış, 6 kez yenilmiş ve 2 maç da sonuçsuz kalmıştır.

Boksu bıraktıktan sonra maddi problemler yaşayan Tyson önce filmlerde rol almak istemiş sonrasında K1 , MMA ve UFC kategorilerinde dövüşmek istese de bu isteklerinin hiç biri karşılık bulmamıştır.

Küçük yaşlardan beri güvercin besleyen Tyson, bir güvercinin kafasını koparan birini hastanelik etmiştir. ”Kendimi bildim bileli güvercin besliyorum. İnsanlar deli olduğumu düşünüyor ama ölene kadar bu işi yapacağım” diyen Tyson’ın aynı anda bin güvercine baktığı da olmuştur.

Mike Tyson’ın Muhammed, D’Amato, Mikey, Rayna, Amir, Miguel, Exodus ve Morocco Elijah adlı 8 çocuğu vardır. Çocuklarından Exodus 26 Mayıs 2009’da henüz 4 yaşındayken yaşamını yitirmiştir.

Mike Tyson, 7 Şubat 1988’de sinema oyuncusu Robin Givens ile evlendi, 14 Şubat 1989’da boşandı.

1997 senesinde Monica Turner ile evlendi, 2003 senesinde boşandı.

36 Haziran 2009’da Lakiha Spicer ile Las Vegas’da evlendi. 3 çocukları oldu.

Gerçek ismi Michael Gerard Tyson’dır. Müslüman olduktan sonra ismini Malik Abdul Aziz olarak değiştirmiştir.

Filmleri:

2015 – IP Man 3

2013 – Korkunç Bir Film 5

2011 – The Hangover Part II

2011 – Comedy Central Roast of Charlie Sheen

2009 – The Hangover

2008 – Tyson

2006 – Rocky Balboa

2004 – When Will I Be Loved

2001 – Bolivia

1999 – Ölümüne Kadar