Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Van Covid-19 Kriz Masası, aylık raporu açıklandı

HABER/ABORİ Koronavirüs salgını nedeniyle Van’da siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütlerinden oluşturulan Covid-19 Kriz Masası, aylık raporunu açıkladı. Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), İnsan ve Özgürlükler Partisi ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) da olduğu çok sayıda siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütünün oluşturduğu Covid-19 Kriz Masası’nın […]

Van Covid-19 Kriz Masası, aylık raporu açıklandı
  • 2 Mayıs 2020 15:49

HABER/ABORİ

Koronavirüs salgını nedeniyle Van’da siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütlerinden oluşturulan Covid-19 Kriz Masası, aylık raporunu açıkladı.

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), İnsan ve Özgürlükler Partisi ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) da olduğu çok sayıda siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütünün oluşturduğu Covid-19 Kriz Masası’nın açıkladığı raporda, şu bilgiler yer aldı:

“* Çaldıran ilçesinde Han ve Zülfübulak mahallelerinde karantina kalkmış durumda. Covid-19 hastaları taburcu edilmiştir. Salahane (Selexane) Mahallesi 4 gündür karantina alınmış durumdadır. Şüpheli kişiler Erciş Hastanesi’nde karantinaya alınmıştır. Köy muhtarı ‘görevi ihmal etmekten’ görevden uzaklaştırılmıştır.

* Saray’a bağlı Runexwer (Çaybağı) Mahallesi’nde karantina kalkmış ve hasta olan kişi iyileşerek taburcu edilmiştir.

* Gürpınar’a bağlı Günbaşı ve Öveçli mahallelerinde karantina devam ediyor.

* Muradiye ilçesine bağlı Ünseli (Arnis) Mahallesi’nde karantina kalkmış durumda. Virüsten dolayı karantinada olan hastalar iyileşerek taburcu edilmiştir. Dağören Mahallesi’nde 1 kişi hastanede karantina altındayken, 8 ev önlem amaçlı karantinaya alınmıştır.

* Başkale ilçesine bağlı Ilıcak (Xozi), Beliyurt (Baves), Esenyamaç (Xaşkan) ve Örmetaş (Xirabe) mahallelerinde karantina devam etmektedir. Örmetaş Mahallesi’ndeki 5 kişi taburcu olmuştur. Diğer kişiler hastanede kalmaya devam etmektedir. Albayrak Mahallesi’nde 29 Nisan tarihinde Covid-19 vakasına ulaşılmıştır. Yapılan testlerde 5 pozitif vaka çıkmıştır. Albayrak Mahallesi’nde şu an herhangi bir karantina uygulaması yapılmamıştır.

“* Askeri hastanede 7 pozitif vaka ve 1 şüpheli bulunmaktadır,

* İstanbul Hastanesi’nde 11 pozitif vaka ve 5 şüpheli vaka bulunmaktadır,

* Üniversite Hastanesi’nde 12 pozitif vaka ve 20 şüpheli vaka bulunmaktadır,

* Bölge hastanesinde 13 pozitif vaka ve 55 şüpheli vaka bulunmaktadır,

* Erciş’te 5 pozitif vakanın ve 8 şüpheli olduğu bilinmektedir,

* Gürpınar ilçesinde 19 pozitif vaka bulunmaktadır.

* Başkale ilçesinde 8 pozitif vaka ve 2 şüpheli vaka bulunmaktadır. Toplamda 13 vefat olmuştur.”