DOLAR 15,6436 % 0.62
EURO 16,4034 % 0.91
GRAM ALTIN 919,32 % 0,91
ÇEYREK A. 1.503,09 % 0,91
BITCOIN 30.432,40 1.64
SON DAKİKA
hava
Google News

“Tanzim noktalarına gerek yok, yeter ki çiftçiler örgütlensin!”

Son Güncelleme :

19 Mart 2019 - 2:13

“Tanzim noktalarına gerek yok, yeter ki çiftçiler örgütlensin!”

Tarım ülkesi Türkiye’de son dönemde tanzim satış noktalarının kurulmasıyla sebze ve meyve fiyatları yarı yarıya düştü. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilciliği, çiftçilerin ürünlerini pazara doğrudan ulaştıramamalarının fiyat artışına yol açtığını açıkladı ve bir dizi önerilerde bulundu.

FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık, üretici örgütlenmesinin güçsüzlüğünün Türkiye’de tarım sektörünün en önemli sorunu olduğunu söyledi. Çiftçilerin ürünlerini pazara doğrudan ulaştıramamalarının fiyat artışına yol açtığını ifade eden Selışık, “Spekülasyon, fırsatçılar ve aracılar dünyanın her yerinde var fakat çiftçiler kurumsallaşıp pazara erişim kapasiteleri arttıkça karları artacak, çiftçinin tüketiciye doğrudan ulaşması ekonomiye katkı sağlayacaktır” dedi.

Tarım sektörünün gelişmesi için Türkiye’de yasal altyapının yeterli olduğunu ifade eden Selışık, şöyle devam etti: “Türkiye, üretim çeşitliliği ve yeni teknolojilerin aktarılması anlamında çok zengin bir ülke. Biraz daha planlı ve örgütlü çalışmaya ihtiyaç var. Gıda fiyatlarının ucuzlaması ve üretici kazancının artması için çiftçi örgütlenmesinin güçlenmesi gerekiyor. Tarım danışmanlığının ve ziraat mühendislerinin çiftçiye nasıl ulaşacağına dair yasal altyapı Türkiye’de mevcut. Sadece bu daha da aktifleştirilmeli.”