Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

STK’lara kayyum düzenlemesine tepki: Geri çekilsin

7 muhafazakâr Sivil Toplum Kuruluşu, “kayyum düzenlemesi” olarak yorumlanan ve TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilen “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının, Finansmanının Önlenmesi” yasa tasarısına karşı ortak bir açıklama metni yayımlandı. Mazlum- Der, Özgür-Der, Hukukçular Derneği, AKDAV, Ümran Hareketi, Medeniyet Vakfı ve İstikamet Vakfı’nın imzası bulunan “Dernek ve yardım faaliyetlerini riske atacak adımlardan vazgeçilsin” başlıklı açıklama metninde […]

STK’lara kayyum düzenlemesine tepki: Geri çekilsin
  • 22 Aralık 2020 15:24

7 muhafazakâr Sivil Toplum Kuruluşu, “kayyum düzenlemesi” olarak yorumlanan ve TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilen “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının, Finansmanının Önlenmesi” yasa tasarısına karşı ortak bir açıklama metni yayımlandı.

Mazlum- Der, Özgür-Der, Hukukçular Derneği, AKDAV, Ümran Hareketi, Medeniyet Vakfı ve İstikamet Vakfı’nın imzası bulunan “Dernek ve yardım faaliyetlerini riske atacak adımlardan vazgeçilsin” başlıklı açıklama metninde özellikle 15. maddeye dikkat çekilerek “İlgili maddeler çıkarılmalı; tepeden inme yöntemlerden vazgeçilmeli” denildi.

Açıklamada 15. maddeyle ilgili şu ifadeler yer aldı;

“Basit bir soruşturma ile bile masumiyet karinesine aykırı olarak, dernek organlarında yer alan kişinin hatta dernek organının geçici olarak görevden uzaklaştırılmasının ve derneğe kayyım atanması ile gerekli görülürse derneğin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulmasının yolu açılmaktadır.”