Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DESOB Başkanı Ebedinoğlu: Esnaf, kredilerin ödenmesini bekliyor

Haber VEYSİ POLAT Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi, Güneydoğu Temsilcisi ve Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, krediye erişim konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan esnafların bankalarla yaşadığı sorunlara çözüm bulmak amacıyla kolları sıvadı. Bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “35 bin esnafa 22 milyar TL kredi verilecek” […]

DESOB Başkanı Ebedinoğlu: Esnaf, kredilerin ödenmesini bekliyor
  • 14 Mart 2019 00:41
  • 17 Mart 2019 03:38

Haber VEYSİ POLAT

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi, Güneydoğu Temsilcisi ve Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, krediye erişim konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan esnafların bankalarla yaşadığı sorunlara çözüm bulmak amacıyla kolları sıvadı.

Bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “35 bin esnafa 22 milyar TL kredi verilecek” açıklamasından sonra gözler, yıllık yüzde 5 faizle kredi verecek olan bankalara çevrildi. 8 Ocak 2019 tarihinde yapılan bu açıklamanın ardından esnaflara henüz bir ödeme yapılmadı.

DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu ve beraberindeki heyet, Halkbank Bölge Müdürü Tuncay Baytaşoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Abori’ye konuşan DESOB Başkanı Ebedinoğlu, sadece Diyarbakır’da 5 bin esnafın kredi başvuru dosyasının bankalarda beklediğini ifade ederek, bu konuda adım atılmasını beklediklerini ifade etti. Kredi ödemeleri konusunda bazı bankaların ayrımcı tutum sergilediklerine dikkati çeken Ebedinoğlu, “Şanlıurfa’da 1 yılda ödenen kredi miktarı 1 milyar TL iken, Diyarbakır, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Mardin ve Batman olmak üzere 6 kente ödenen miktar 650 milyon TL’dir. Bu durum bölgemiz açısından sıkıntıdır. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasından sonra esnafta ciddi bir talep ve beklenti oluştu. Ancak atılmış bir adım yok. Bankalarda ciddi bir yığılma var. Çözüm bekliyoruz” diye konuştu.

Sorunların çözümü için daha önce Bankalar Birliği nezdinde bir takım girişimlerde bulunduklarını vurgulayan Ebedinoğlu, bu çerçevede bugün Halkbank Bölge Müdürü Tuncay Baytaşoğlu ile görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.