DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Otomotiv sektörü kontrollü olarak işbaşı yaptı

Son Güncelleme :

20 Nisan 2020 - 0:27

Otomotiv sektörü kontrollü olarak işbaşı yaptı

HABER/ABORİ

Koronavirüs salgını nedeniyle mart ayı ortalarında üretime ara veren otomotiv sektörü, fabrikaların kapılarını açmaya başlıyor.

Covid-19’un etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde, üretim faaliyetlerine 30 Mart tarihinden başlamak üzere 9 gün süreyle ara verildiğini duyuran Anadolu Isuzu, daha az çalışan ve alınan tedbirlerle 14 Nisan’da üretime yeniden başlandığını açıkladı.

Merceses-Benz Türk, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgiler doğrultusunda, gerekli tüm tedbirleri alarak ve gelişmeleri yakından takip ederek, bugün Hoşdere Otobüs Fabrikası ve 24 Nisan’da da Aksaray Kamyon Fabrikası’nda faaliyetlerine tekrar başladı.

Honda Türkiye ise gerekli tüm tedbirler alarak Kocaeli Şekerpınar’daki fabrikasında faaliyetlerine tekrar başladı.

Karsan Otomotiv de bugün itibarıyla bazı üretim birimlerinde minimum çalışan sayısıyla ve resmi makamlarca önerilen tedbirlere uyularak üretime kısmi olarak başlanmasına karar verildiğini duyurdu.

Ford Otosan ise üretime verdiği arayı, Ford Avrupa’nın Covid-19 salgınının yayılımına paralel olarak aldığı kararlar doğrultusunda devam ettirme kararı aldı. Şirketten yapılan açıklamada, Ford Otosan’ın planlarını Sağlık Bakanlığının açıkladığı ve Koç Topluluğu genelinde uygulanmakta olan tedbirler doğrultusunda güncellediği belirtilirken, üretim arasının mevcut koşullara bağlı olarak 27 Nisan’a kadar devam edeceği bilgisi verildi.

Otomotiv sektöründe, bazı markalar ise fabrikaların kapılarını mayıs ayında açmayı planlıyor.

Tofaş ve Toyota yeniden üretime başlama süresini mayıs ayının ilk haftası olarak açıkladı.

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ, yurt dışından gerçekleşen tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar nedeniyle, daha önce 20 Nisan olarak duyurduğu üretime başlama tarihini 4 Mayıs’a uzattı.

Bursa’da üretim yapan Renault ise 26 Mart tarihinden itibaren üretime kademeli olarak ara verdi. Ancak üretimin ne zaman başlayacağına ilişkin kesin bir tarih henüz paylaşılmadı.