DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı Dimer yesilambalaj2023
Google News

Normal hayata ne zaman dönülecek

Son Güncelleme :

30 Mart 2020 - 15:24

Normal hayata ne zaman dönülecek

HABER/ABORİ

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınını manşete alan dünya basını normal yaşama dönülmesi için öngörülen tarihi 3 ila 6 ay arasında belirledi. Britanya’da Koronavirüs nedeniyle hafta sonu 208 kişinin daha hayatını kaybetmesinin ardından Başhekim Yardımcısı Dr. Jenny Harries, hayatın normale dönmesi için 3 ila 6 ay süre gerektiğini öngördüklerini açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump, sosyal mesafe önlemlerini Nisan sonuna kadar uzattıklarını duyurdu. Rusyan’nın başkenti Moskova’da karantina emri verildi.

Britanya’da Koronavirüs kaynaklı ölümlerin sayısı hafta sonunda bin 228’i aştı. Hafta sonu Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin arasında biri 55 diğeri 63 yaşında olan iki doktor da bulunuyordu. Doktorların hayatını kaybetmesi hükûmete yapılan sağlık çalışanları için gerekli önlemlerin alınmadığına yönelik tepkileri arttırdı. Britanya’da sağlık çalışanları daha çok koruyucu ekipman ve daha çok test yapılması için çağrıda bulunuyor.

Britanya’da Koronavirüs nedeniyle hafta sonu 208 kişinin daha hayatını kaybetmesinin ardından başhekim Yardımcısı Dr. Jenny Harries, hayatın normale dönmesi için 3 ila 6 ay süre gerektiğini öngördüklerini açıkladı. Dr. Harries, ülkede alınan bazı sert kısıtlamaların işe yaramaları durumunda haftalar içinde kaldırılabileceğini öte yandan salgınla mücadelenin sonunu görmek için 3 ila 6 ay geçmesi gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkede alınan Koronavirüs önlemlerini de Nisan sonuna kadar uzattıklarını açıkladı. Önlemlere göre ABD’liler bar ile restoranlara gidememeye, 10’dan büyük gruplarla bir araya gelmemeye, zorunlu olmadıkça seyahat etmemeye ve işe gitmemeye devam edecek. Trump geçen hafta, ABD’lilerin 12 Nisan’dan önce iş başı yapacağını umduğunu söylemişti. Trump, ülkesinde Koronavirüs kaynaklı ölümleri 100 binin altında tutmanın “büyük başarı” olacağını ifade etti. Önlemleri uzatma kararı, hükûmete salgın sırasında danışmanlık yapan isimlerden Dr. Anthony Fauci’nin CNN’e yaptığı açıklamalarda 200 bin kişinin ölebileceğini söylemesinin ardından verildi. Trump, Fauci’nin bu sözlerine basın toplantısında da göndermelerde bulunarak, “Eğer gerçek önlemler almasaydık 2.2 milyon kişi veya daha fazlası ölebilirdi” dedi.

Fransa’da Koronavirüs’e karşı alınan önlemler çerçevesinde Çin’den 600 milyon maske sipariş edildi. Fransa’daki stokların sağlanması için iki ülke arasında 14 hafta sürecek bir hava alışverişi planlandı. İlk hava kargo Fransa’ya 29 Mart’ta ulaşacak ve 10 milyon maske getirecek.