Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Mızraklı, dengbêjleri ziyaret etti

HABER/ABORİ Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, Dengbêj Evi’ni ziyaret ederek,c incelemelerde bulundu, dengbêjlerin seslendirdiği klamları dinledi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, Sur İlçesinde yer alan Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı Dengbêj Evi’ni ziyaret etti. Dengbêjler tarafından karşılanan Mızraklı, daha sonra klamları dinledi. Halkın yaşam biçimini, gelenek göreneklerini yansıtan ve Kürt […]

Mızraklı, dengbêjleri ziyaret etti
  • 19 Temmuz 2019 16:07

HABER/ABORİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, Dengbêj Evi’ni ziyaret ederek,c incelemelerde bulundu, dengbêjlerin seslendirdiği klamları dinledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, Sur İlçesinde yer alan Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı Dengbêj Evi’ni ziyaret etti. Dengbêjler tarafından karşılanan Mızraklı, daha sonra klamları dinledi. Halkın yaşam biçimini, gelenek göreneklerini yansıtan ve Kürt kültüründe önemli bir yere sahip olan ‘Dengbêjlik’ geleneğinin yıllardır bölge etkisini sürdürdüğünü belirten Mızraklı, dengbêjliğin ana kaynağının toplum yaşamı olduğunu ifade etti. Dengbêj dinletisinin ardından Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı yetkilileriyle görüşen Mızraklı, kültürel çalışmalar alanında Büyükşehir Belediyesi’nin atacağı adımlar üzerine görüş alışverişinde bulundu.