Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

“Mazbatamızı derhal verin, kayyumları gönderin!”

Diyarbakır’da kesin olmayan sonuçlara göre Büyükşehir ve dört ilçe belediye başkanlıklarını kazanan HDP’li eşbaşkanlar, İl Seçim Kurulu’na başvurarak, mazbatalarının verilmesini istedi. Büyükşehir, merkez Bağlar, Kayapınar, Yenişehir ve Sur belediye eşbaşkanları, bugün Diyarbakır Adliyesi’ne gelerek, Diyarbakır İl Seçim Kurulu’na taleplerini içeren dilekçelerini sundu. Seçim sonuçlarına itirazların kesinleşmiş olduğuna dikkat çekilen dilekçelerde, “Yasanın ilgili maddeleri gereği seçilmem […]

“Mazbatamızı derhal verin, kayyumları gönderin!”
  • 9 Nisan 2019 12:31

Diyarbakır’da kesin olmayan sonuçlara göre Büyükşehir ve dört ilçe belediye başkanlıklarını kazanan HDP’li eşbaşkanlar, İl Seçim Kurulu’na başvurarak, mazbatalarının verilmesini istedi.

Büyükşehir, merkez Bağlar, Kayapınar, Yenişehir ve Sur belediye eşbaşkanları, bugün Diyarbakır Adliyesi’ne gelerek, Diyarbakır İl Seçim Kurulu’na taleplerini içeren dilekçelerini sundu. Seçim sonuçlarına itirazların kesinleşmiş olduğuna dikkat çekilen dilekçelerde, “Yasanın ilgili maddeleri gereği seçilmem nedeniyle mazbatamın derhal tarafıma verilmesini, aksi halde verilmeme gerekçesinin yazılı olarak tarafıma sunulmasını talep ediyorum” denildi.

Daha sonra açıklama yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, “31 Mart seçimleri gerçekleştirilmiş olmasına rağmen hala seçimin sonuçlarını teyit etmekle ve bunu kamuoyuna açıklamakla mükellef olan YSK, bunu sürekli ertelemekte, nedenini, gerekçelerini sürekli saklamakta. Bildiğiniz gibi bölgemizde kayyumlar atanmıştı. Halk iradesi güçlü bir şekilde kayyumlara buralardan gidin dedi. Ve kendi iradesiyle seçtiği belediye başkanlarının görev almasını bekliyor. Bütün Türkiye adeta İstanbul seçimlerini takip ediyor ama büyük hukuksuzlukların yaşandığı bölgemize ise sessiz kalmakta. İstanbul’da oyların yeniden sayım kararını veren YSK, 3 oy farkının olduğu Malazgirt’te, 538 oy farkının olduğu Muş’ta yapılan itirazlara farklı hukuk uygulamıştır. Bu durum YSK’nın kendi içinde çelişkili olduğunu görmekteyiz. Bu da YSK üzerindeki şaibeyi artırmaktadır” dedi.

AK Parti Diyarbakır İl Örgütü’nün yapmış olduğu itirazlar nedeniyle mazbataların kendilerine verilmediğini ifade eden Mızraklı, “İtirazların YSK’da değerlendirildiğini ifade ediyorlar. Muhtemel kararı da Ankara’dan tesis edileceği gibi bir yaklaşım var” diye konuştu.