Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kulp’taki patlamada 3’ü korucu 4 kişi hayatını kaybetti

HABER/ABORİ Diyarbakır’ın Kulp İlçesi ile Muş arasında bulunan bölgede yola döşenen patlayıcı sivil bir aracın geçişi sırasında infilak etti. Şehit Aileleri ve Güvenli Korucuları Derneği Başkanı Ziya Sözen, ölen dört kişiden üçünün gönüllü korucu olduğunu açıkladı. Edinilen bilgiye göre olay, Kulp’a bağlı Karabulak Köyü sınırlarındaki Dokuzviraj bölgesinde meydana geldi. Daha önce köy yoluna döşenen patlayıcı, […]

Kulp’taki patlamada 3’ü korucu 4 kişi hayatını kaybetti
  • 13 Eylül 2019 00:15

HABER/ABORİ

Diyarbakır’ın Kulp İlçesi ile Muş arasında bulunan bölgede yola döşenen patlayıcı sivil bir aracın geçişi sırasında infilak etti. Şehit Aileleri ve Güvenli Korucuları Derneği Başkanı Ziya Sözen, ölen dört kişiden üçünün gönüllü korucu olduğunu açıkladı.

Edinilen bilgiye göre olay, Kulp’a bağlı Karabulak Köyü sınırlarındaki Dokuzviraj bölgesinde meydana geldi. Daha önce köy yoluna döşenen patlayıcı, sivil aracın geçişi sırasında infilak etti. Olayda dört kişi hayatını kaybederken, 13 kişi de yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla Kulp Devlet Hastanesi’ne ve Diyarbakır’daki hastanelere kaldırıldı.

Şehit Aileleri ve Güvenli Korucuları Derneği Başkanı Ziya Sözen, twitter hesabından yaptığı paylaşımda ölenlerden Abit Yıldız, Siraç Yıldız, Ömer Yıldız’ın gönüllü köy korucusu olduğunu açıladı ve ölenlere rahmet diledi.

Olaydan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu arayarak, patlamayla ilgili ayrıntılı bilgi aldı. Diyarbakır Valiliği’nden konuya dair yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlimiz Kulp İlçesi kırsalında saat 18.00 dolaylarında, odun toplamaya giden köylü vatandaşlarımızın bulunduğu aracın geçişi esnasında, bölücü terör örgütü üyelerince el yapımı patlayıcıyla yapılan saldırı sonucunda ilk belirlemelere göre 4 köylü vatandaşımız şehit olmuş 13 köylü vatandaşımız da ağır yaralanmıştır. Yaralanan vatandaşlarımız Kulp ve Diyarbakır’daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmışlardır. Saldırının faillerinin tespit edilmesi için güvenlik kuvvetlerimiz tarafından gerekli çalışmalara vakit geçirmeden başlanmıştır. Menfur saldırı olayında Şehit olan köylü vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır dileriz” denildi.

Olaydan sonra Kulp, Lice ve Genç üçgeninde geniş çaplı operasyon başlatıldı.