Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Koronavirüs hukuk savaşı başlıyor; Çin topun ağzında

HABER/ABORİ Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), koronavirüs salgını konusundaki tutumu nedeniyle uluslararası bağımsız bir soruşturmaya tabi tutulmasına karar verildi. DSÖ’nün en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi’nin 73’üncü toplantısı için video konferans aracılığıyla bir araya gelen 194 üye ülkeden 100’ü, örgütün salgın yönetimi konusunda denetlenmesi için sunulan önergeyi onayladı. Avrupa Birliği tarafından desteklenen önerge, […]

Koronavirüs hukuk savaşı başlıyor; Çin topun ağzında
  • 20 Mayıs 2020 00:27

HABER/ABORİ

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), koronavirüs salgını konusundaki tutumu nedeniyle uluslararası bağımsız bir soruşturmaya tabi tutulmasına karar verildi. DSÖ’nün en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi’nin 73’üncü toplantısı için video konferans aracılığıyla bir araya gelen 194 üye ülkeden 100’ü, örgütün salgın yönetimi konusunda denetlenmesi için sunulan önergeyi onayladı.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen önerge, DSÖ hakkında ‘tarafsız, bağımsız ve kapsamlı’ bir soruşturmanın yürütülmesini öngörüyor. Soruşturmanın en kısa zamanda başlayacağı belirtildi. Karar, ABD Başkanı Donald Trump’ın DSÖ’ye gönderdiği ‘ültimatom mektubunun’ ardından geldi. Trump, örgütün 30 gün içinde çalışmalarını iyileştirme taahhüdünde bulunmaması halinde maddi desteğini kesmekle tahdit etmişti. DSÖ, salgın süresince bazı adımları atmakta geç kaldığı ve yanıltıcı açıklamalarda bulunduğu gerekçesiyle eleştiriliyordu.