Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Korona günlerinde evdeki şiddet arttı

HABER/ABORİ Koronavirüs nedeniyle yaşanan karantina, ev içi şiddet olaylarını artırdı. Emniyet verilerine göre, asayiş suçlarında aile içi şiddet dışında büyük düşüş yaşandı. 2019 Mart’ta bin 804 aile içi şiddet olayı yaşanırken, bu yıl aynı ayda ise olay sayısı 2 bin 493’e yükselerek, geçen yıla göre 38,2 artış gösterdi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, günde ortalama 80 […]

Korona günlerinde evdeki şiddet arttı
  • 5 Nisan 2020 20:27

HABER/ABORİ

Koronavirüs nedeniyle yaşanan karantina, ev içi şiddet olaylarını artırdı. Emniyet verilerine göre, asayiş suçlarında aile içi şiddet dışında büyük düşüş yaşandı. 2019 Mart’ta bin 804 aile içi şiddet olayı yaşanırken, bu yıl aynı ayda ise olay sayısı 2 bin 493’e yükselerek, geçen yıla göre 38,2 artış gösterdi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, günde ortalama 80 şiddet başvurusu yapıldığını açıkladı.

DW Türkçe’ye konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, eve kapanma dönemine girildiğinden beri acil yardım telefon hatlarına gelen aramaların oldukça arttığını söyledi. Kav, “Platformumuza ve kadın örgütlerine başvurular arttı. Aynı zamanda kamu başvuru hatları olan 155,156 ve 183’e de başvuruların arttığını ve bu hatların yetersiz kaldığını, bu hatlara ulaşamayınca bize gelen başvurulardan biliyoruz. Kadınlar evden de çıkamıyorum ne yapacağım zorluğuyla bize başvuruyor. Ya da başvuru yapamaz halde oluyor. Şiddet failleriyle şiddet uygulayan tarafla aynı mekanda bulunduğu için bazen telefon etmenin bile zorlaştığı durumlar yaşıyoruz” dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na göre bu ay 29 kadın cinayeti işlenirken, evden çıkmama çağrılarının başladığı 11 Mart’tan 31 Mart’a kadar geçen sürede 21 kadın öldürüldü.