DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı Dimer yesilambalaj2023
Google News

Kervan yolda düzülmeye devam ediyor

Son Güncelleme :

03 Nisan 2020 - 0:04

Kervan yolda düzülmeye devam ediyor

MUSTAFA VURAL

(Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı)

Plan, program, bilgi ve teknolojinin gelişmemiş olduğu zamanlarda kullanılan bir tabirdir “kervan’ın yolda düzülmesi”. Yani üçyüz-beşyüz yıl öncesinden söz ediyorum.
Gerçekleri arka plana itip ortak akıl yerine “algının olguyla yer değiştirdiği” bir süreci yaşıyoruz,
Algıları alkışlamayı bırakıp gerçekliğin kendisi olan olgu görmek zorundayız.
Gel zaman git zaman, yani üçyüz-beşyüz yıl sonra; her cümleye, gelişen teknolojik şartlar diye söze başladığımız bir evrede teknolojiyi kullanmamak için ellerinden gelen bütün gayreti gösteren , yaşam hakkına saygıdan uzak  gelenekçi bakanlıklarımız ve kurumlarımız teknolojik olarak sınıfta kalmışlardır.

Neden mi?
1- Maliye ve Hazine Bakanlığı’nca Covid-19 ile ilgili olarak yayınlanan 213 Sayılı V.U.K’nun 518 No’lu tebliği ile, bu hastalığın kimlere bulaşıp kimlere bulaşmayacağı ile ilgili tespitler yapılmış adeta, zira bazı sektörler mücbir sebep kapsamına alınmış; bazı sektörler ise kapsam dışında bırakılmıştır.

* Kapsam dışında bırakılan sektörleri kim finanse edecek; bunların yaşayacakları sağlık skandallarının bedelini kim ödeyecek?
* Kapsam dışında bırakılan sektörlerin beyan ve bildirimleri kim tarafından yapılacak?
Tabi ki Mali Müşavirler tarafından.
Peki Mali Müşavirlerin Koronavirüse karşı bağışıklık sistemleri var da Sağlık Bakanlığı’nın haberi mi yok?

2- Kısa adı ile KÇÖ olan; Olağanüstü Hal koşulları kapsamında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca koronavirüsten (Covid-19) olumsuz etkilenen ve bu sebeple kısa çalışma uygulamasından yararlanmak isteyen işverenlerin, İŞKUR İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine özel olarak oluşturulan elektronik posta adresleri aracılığıyla gerekli belgeleri göndererek başvurularını yapabilecekleri bildirilmiştir.

* “0” teknoloji alt yapı ile e-mail ortamında verilebilecek belgelerin yazım puntuna takıldığımızı biliyor musunuz?
* Basit bir yazılım ve çok basit bir link vererek bu işi online çözmek var iken, zor olanı seçip önce e-mail olarak gönderip sonra belge asıllarını vermek zorunda olduğumuzu biliyor musunuz?
* Kısa çalışma ödeneğinin İşsizlik Fonu’ndan karşılandığını ve gelecekte işten ayrılan personelin tahakkuk etmiş haklarını kullandığını biliyor musunuz?
Yani işçinin cebinden karşılandığını biliyor musunuz?
* Bu işlemler online yapılamadığından İş-Kur Müdürleri ve çalışma personelinin kısa çalışma yerine uzun çalışmalar yapmakta olduklarını ve sağlıklarının tehlikeye maruz bırakıldıklarını biliyor musunuz?
* 15-20 günlük süre içinde bile başvuru formlarının değiştirildiğini ve insanların birden fazla kez başvuruda bulunmak zorunda kaldıklarını biliyor musunuz?
* Bazı işverenlere öncelik verileceğini bu önceliğin İçişleri Bakanlığı genelgesi ile kapatılan işyerlerinde olacağını ve bunu bilmeyen vatandaşın buna göre planlama yaparak iş ve işlemlerini faydalanacağı kısa çalışma ödeneğine endeksleyerek ters köşe ihtimalinin yaşanması muhtemel bir durum olacağını biliyor musunuz?
Velhasıl’i kelam bilmemiz ve bilmeniz gereken o kadar şey var ki hangi birine yetişelim? Sağlığınız için aslında en iyisi hiçbir şey bilmemektedir.
Sağlıklı, mutlu, huzurlu bir yaşamda işlerinizde kolaylıklar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.