Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

HDP’li Taşçıer: Diyarbakır’daki ekonomi zirvesinde HDP neden yok?

VEYSİ POLAT  HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Diyarbakır’da belirli periyotlarla yapılan “Diyarbakır Ekonomisi ve Ticareti Zirvesi”ne AK Partili 3 vekilin dahil edilip HDP’li 9 vekilin dışlanmasını eleştirdi. Diyarbakır’da geçen yıldan bu yana aralarında DTSO, DESOB, DTB, OSB ve DOGÜNSİFED gibi STK kuruluşları ile Büyükşehir Belediyesi, ekonomi alanındaki resmi kurumlar ve AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi […]

HDP’li Taşçıer: Diyarbakır’daki ekonomi zirvesinde HDP neden yok?
  • 12 Mayıs 2019 22:54
  • 13 Mayıs 2019 00:14

VEYSİ POLAT

 HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Diyarbakır’da belirli periyotlarla yapılan “Diyarbakır Ekonomisi ve Ticareti Zirvesi”ne AK Partili 3 vekilin dahil edilip HDP’li 9 vekilin dışlanmasını eleştirdi.

Diyarbakır’da geçen yıldan bu yana aralarında DTSO, DESOB, DTB, OSB ve DOGÜNSİFED gibi STK kuruluşları ile Büyükşehir Belediyesi, ekonomi alanındaki resmi kurumlar ve AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat’ın katılımıyla Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu koordinesinde zirve toplantısı başladı. Alınan bilgiye göre toplantıya davet edilen kurum ve isimleri Valilik belirliyor. Zirvede yer alan kurumlar toplantı talebini Valiliğe bildiriyor, Valilik de zirveye katılacak isimleri toplantıya davet ediyor.

“Eksik bir platform, gözden geçirilmelidir”

Abori’ye konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, kentin kalkınmasını ilgilendiren oluşuma yüzde 60’ın üzerinde oy alan HDP’nin davet edilmemesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. Taşçıer, “Bu zirve ilk toplandığı süreçte haberdar olduk. Davet bekledik ancak şu ana kadar bir haber çıkmadı. Kentin tüm dinamiklerinin dahil edildiği zirve diye lanse edilen bu tarz platformlarda halkın yüzde 65 oyunu almış bir partinin 9 vekilini göz ardı edip, iktidar partisinin 3 vekilini dahil etmek demokrasi anlayışına aykırıdır. Kamplaşmanın, ötekileştirmenin kimseye faydası yok. Bu yanlıştan dönülmelidir. Bu platformun bileşenin HDP ayağı eksiktir. Dolayısıyla eksik bir platformdur. Toplantıya katılan bileşenlerin de oluşumun gözden geçirilmesini talep etmesi gerekir. Biz tüm tartışmaların artık bir kenara bırakılmasını, kentin menfaatine olan konulara ayrımcılık yapmadan tüm kesimlerin dahil edilmesini istiyoruz. Bileşimin davet listesini oluşturan Valilik, bu platformun bileşenlerini tekrar gözden geçirmelidir. HDP’li vekiller ve Büyükşehir Belediye Başkanı da dahil etmelidir” diye konuştu.