DOLAR 18,5260 % 0.08
EURO 18,1801 % 0.04
GRAM ALTIN 990,52 % 0,26
ÇEYREK A. 1.619,50 % 0,26
BITCOIN 368.578 1.838
SON DAKİKA
hava 28°
Engin Yeşil yesil liste Final Festival lokasyon Bellona Yeşil Ambalaj
Google News

HDP: Filistinli tutsakların haklı ve meşru taleplerini destekliyoruz

Son Güncelleme :

13 Nisan 2019 - 1:16

HDP: Filistinli tutsakların haklı ve meşru taleplerini destekliyoruz

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, İsrail’deki cezaevlerinde cezaevi koşullarının iyileştirilmesi talebiyle 400 Filistinli tutuklunun başla süresiz açlık grevine ilişkin açıklama yaptı. Başaran’ın açıklaması şöyle:

“İnsan sağlığını tehdit eden cep telefonu sinyalini kesici cihazların kaldırılması; Gazze’deki tutuklular için aile ziyaretlerinin yeniden başlaması; genel kullanıma açık ankesörlü telefonların bağlanması; baskın operasyonlarının sonlandırılması ve tıbbi ihmallerin sona ermesi gibi son derece haklı ve meşru taleplerin İsrailli makamlarca reddedilmesini HDP olarak kınıyoruz.

230’u çocuk olmak üzere 6 bine yakın Filistinli tutsağın İsrail hapishanelerinde kötü muameleye tabii tutulmasının insan haklarına ve evrensel hukuka aykırı olduğu açıktır. İsrail ile Filistin halklarının barış içinde yaşayabilmesinin önündeki en ciddi engellerden birisi İsrail devletinin cezaevi politikasıdır. Bu politika, AKP iktidarının Kürtlere ve toplumsal muhalefete karşı uyguladığı tecrit ve cezaevi politikalarıyla da benzeşmektedir.

Kendisine biat etmeyenin, aynı dili ve aynı fikri paylaşmayanın cezaevlerine atıldığı, haklarından mahrum bırakıldığı benzer iktidar politikalarının hedefi olan Kürtlerin ve Filistinlilerin zindan direnişleri Ortadoğu’nun ezilen halkları ve özgür bir gelecek için umut kaynağıdır.

Türk ve Kürt halkları ile İsrail ve Filistin halkları arasında kalıcı bir çözüm için mevcut iktidarların baskı ve şiddet politikaları yerine müzakere ve barış odaklı bir politikaya dönüş yapmaları gerekmektedir.

Türkiye’deki iktidar yanlısı medya, ülkedeki cezaevlerinde yaşanan sorunlara, insan hakları ihlallerine, hukuksuzluklara, tecride ve açlık grevlerine görmez ve duymaz bir şekilde yaklaşmaktadır. Kendi ülkesindeki cezaevlerinden yükselen çığlığı görmezden gelen iktidar yanlısı medya, Filistin’deki direnişi yansıtırken, tam bir çifte standart ve ilkesizlik yapmaktadır. Medyanın bu tutumu iktidarın tutumundan bağımsız değildir. Söz düzeyinde Filistin halkının mücadelesine destek verdiğini ileri süren AKP, Kürt sorununa karşı tam bir İsrail politikası sürdürmektedir.

Bizler Filistinli tutsakların haklı cezaevi direnişini destekliyoruz. İnsani ve meşru taleplerinin bir an önce yerine getirilmesi gerektiğini vurguluyoruz. Aynı zamanda tecridin sona erdirilmesi için ülkemizde hem cezaevlerinde hem de dışında yüzlerce tutsak tarafından sürdürülen açlık grevi direnişinin daha fazla can kaybına ve sağlık tahribatına yol açılmadan sonuçlanması için mücadelemizi sürdürüyoruz.”