Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

HDP eleştirdi, belediye başkanı istifa etti

HABER/ABORİ 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Batman Kozluk Belediye Başkanlığı’na seçilen Ayhan Eren, partisinden istifa etti. HDP Yerel Yönetimler Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Ayhan Eren’in “tehdit ve korku siyasetine boyun eğdiği” ve “partinin program ve tüzüğüne ters düştüğü” ifade edilerek, istifası istendi. Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Ayhan Eren, tehdit ve korku […]

HDP eleştirdi, belediye başkanı istifa etti
  • 21 Nisan 2020 23:10

HABER/ABORİ

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Batman Kozluk Belediye Başkanlığı’na seçilen Ayhan Eren, partisinden istifa etti.

HDP Yerel Yönetimler Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Ayhan Eren’in “tehdit ve korku siyasetine boyun eğdiği” ve “partinin program ve tüzüğüne ters düştüğü” ifade edilerek, istifası istendi. Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Ayhan Eren, tehdit ve korku siyasetine boyun eğmiş, toplumcu belediyecilik pratiğini ve demokratik bir işleyişi belediye içinde işletmemiştir. Bireysel menfaatleri doğrultusunda iradesini faşizme teslim etmiştir. Her şeyden önce gösterdiği bu zayıf ve işbirlikçi tavrı ile kendine, ailesine ve sorumlu olduğu halka karşı sırtını dönmüştür. Partimizin program ve tüzüğüne ters düşmüştür. Halkımıza ve Kozluk halkına bu saatten sonra şeffaf, demokratik ve katılımcı bir hizmet sunacağını düşünmüyoruz. Kozluk halkı da kendisinden sadece tek bir şey beklemektedir. O da faşizmin saldırılarına karşı iradelerini savunamayıp, boyun eğdiği için bulunduğu makam olan belediye başkanlığından istifa etmesidir.”

Açıklamada ayrıca, Eren’i aday gösterdikleri için Kozluk halkından özür dilenirken, “Halka hizmet anlayışı ile üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye de devam edeceğiz” denildi.

Kozluk Belediye Başkanı Ayhan Eren.

Eren ise yaptığı açıklamada, “HDP’nin siyaset anlayışında hizmet yapmanın imkânsız olduğunu müşahede ederek partiden istifa ettim. Daha sonra parti temsilcilerinden aldığım tehdit dolu açıklamalar istifa kararımın haklı olduğunu kanıtlamıştır” dedi.