DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Erbil, Musul, Duhok ve Süleymaniye TSO’larından Diyarbakır’a çıkarma

Son Güncelleme :

15 Mart 2019 - 22:37

Erbil, Musul, Duhok ve Süleymaniye TSO’larından Diyarbakır’a çıkarma

Haber Aborî

 

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Batman Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BATSO) Federal Kürt Bölgesi’ndeki TSO’lar ile yaptığı ticari anlaşmaların ardından ikinci önemli adım atıldı.

Aralarında Diyarbakır, Erbil, Süleymaniye, Duhok, Musul Ticaret Sanayi Odaları Başkanları ile IKBY Müteahhitler Birliği’nın da bulunduğu bir grup heyet, Diyarbakır’da başlayan 9. Ortadoğu İnşaat Fuarı’na katıldı. Fuar ziyareti öncesi DTSO’yu ziyaret eden Erbil TSO Başkanı Dara Jalil Al-Khayat, Süleymaniye TSO Başkanı Behmen Abdullah Mecit, Duhok TSO Başkanı Ayad Hassan Abdulhelem, Musul TSO adına Bilan Quatiba Abdullah, IKBY Müteahhitler Birliği Başkanı Bashar A.Barzani, işbirliği anlaşmalarının güçlenerek devam edeceği mesajını verdi.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, “Bugün, gerçekleştirdiğimiz karşılıklı ziyaretlerden sonra birlikte somut adımlar atmak için bir araya geldik. İşletmelerimiz arasında karşılıklı ticareti geliştirmenin yanında Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında uzun süreli işbirlikleri ve ortak yatırımlar geliştirmek istiyoruz. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Ortadoğu pazarına açılan bir köprü olması, Suriye’de yaşanan savaş sonrasında yeniden inşa sürecinin başlayacak olması ve Irak, İran, Suriye ile bölgemiz arasındaki kültürel birliktelik odalarımıza farklı sorumluluklar yüklüyor” dedi.

Erbil’de “Ekonomi Forumu” düzenlenecek

Kaya, Erbil’de bir “Ekonomi Forumu” düzenlemeyi planladıklarını kaydetti. Daha sonra konuşan Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Jalil Al-Khayat da, DTSO ile imzaladıkları işbirliği protokollerini bir iki adım daha öteye götürme hedefinde olduklarını söyledi. Al-Khayat, “Ticari anlamda hem İran hem IKBY hem de Türkiye’den birliği güç birliği sağlarsak gelişmeler iyi yönde olacaktır. Erbil’de Diyarbakır’ın da dahil olacağı bir kongre düzenlemeyi düşünüyoruz. Kongre neticesinde IKBY’de ortak fuarlar düzenleyeceğimizi belirtmek isterim” dedi.