Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

EPDK talimat verdi; doğal gaz faturaları iptal edilecek!

HABER/ABORİ Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, İGDAŞ’a gönderdiği yazı ile mevzuata aykırı olarak kesilen ve tüketici mağduriyetine sebep olan bütün faturaların iptal edilmesini istedi. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre İstanbul’da doğal gaz faturaları hakkındaki şikayetlerin ardından “mevzuata aykırı sürelerde faturalandırma” yapılması gerekçesiyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), İstanbul Gaz Dağıtım Sanayii ve Ticaret A.Ş.’ye (İGDAŞ) soruşturma başlatmıştı. […]

EPDK talimat verdi; doğal gaz faturaları iptal edilecek!
  • 8 Mayıs 2020 04:15
HABER/ABORİ
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, İGDAŞ’a gönderdiği yazı ile mevzuata aykırı olarak kesilen ve tüketici mağduriyetine sebep olan bütün faturaların iptal edilmesini istedi.
Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre İstanbul’da doğal gaz faturaları hakkındaki şikayetlerin ardından “mevzuata aykırı sürelerde faturalandırma” yapılması gerekçesiyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), İstanbul Gaz Dağıtım Sanayii ve Ticaret A.Ş.’ye (İGDAŞ) soruşturma başlatmıştı. Azami 35 günle sınırlanan sayaç okuma periyodunu aşıp 40-45 günlük dönemler için fatura kestiği gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan İGDAŞ’tan yapılan açıklamada ise, salgın gerekçesi öne sürülmüştü.
EPDK, İGDAŞ’a bir yazı göndererek mevzuata aykırı olarak kesilen ve tüketiciyi mağdur eden bütün faturaların iptalini istedi. Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, hatanın telafi edilmesini istedi.
EPDK tarafında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Dağıtım bölgeniz içerisinde ikamet etmekte olan bazı tüketiciler tarafından kurumumuza doğrudan ve/veya CİMER vasıtasıyla yapılan başvurularda, doğalgaz sayaçlarının doğal gaz piyasası mevzuatında belirlenmiş asgari okuma süresinden daha uzun sürede okunarak kendilerine bu şekilde yüksek doğal gaz faturası tahakkuk ettirildiği bildirilmektedir.
Konu ile ilgili olarak tarafınızca da bilindiği üzere, Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin, ‘Tüketimlerin tespit edilmesi, tahakkuk ve faturalandırma’ başlıklı 48’inci maddesinde, ‘Dağıtım şirketi, mekanik sayaç kullanan abonelerin sayaç endekslerini müşteri bazında bir önceki okuma tarihine göre artı-eksi beş günden fazla sapma olmayacak şekilde, aylık okur.  Dağıtım şirketi, doğal gaz satış miktarını son okuma tarihindeki ile bir önceki okuma tarihi arasındaki iki endeksin farkını alarak bu yönetmeliğin 41’inci maddesine göre hesaplar ve tahakkuk bu değer üzerinden yapılır…”  Hükmü yer almakta olup bu hüküm çerçevesinde doğal gaz sayaçlarının 25 ila 35 günlük süreler arasında okunması ve faturalandırılması gerekmektedir.
İDARİ SORUŞTURMA
Konu Kurumumuzca ilgili mevzuat ihlali açısından incelemeye alınmış olup tüketiciler tarafından yapılan şikayet başvurularının ekinde yer alan fatura örneklerine göre şirketinizce yukarıdaki mevzuat hükmünde belirtilen sürelerden daha uzun sürelerde faturalar düzenlendiği anlaşıldığından idari soruşturma süreci başlatılmıştır.
MEVZUAT TALİMATI 
1. Soruşturma süreci devam etmekle birlikte, tüketicilerimizin mağduriyetlerinin bir an evvel giderilebilmesi amacıyla; dağıtım bölgeniz içerisinde anılan mevzuat hükmüne aykırı olarak düzenlenen tüm faturalarının iptal edilerek mevzuata uygun hale getirilmesi,
2. Bundan böyle bir daha kesinlikle bu ve benzeri mevzuata aykırı fatura düzenlenmemesi, aksi takdirde mevzuat dahilinde daha ağır müeyyideleri doğuran idari işlemlerin yapılmak zorunda kalınacağının bilinmesi,
3. Konu kapsamında gerçekleştirilen işlemlere ilişkin bilgi, belge ve açıklamalarınızın 22.05.2020 tarihine kadar Kurumumuza sunulması hususlarında bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.