DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Eğil Belediyesi, mescit, yol, kadın merkezi ve ulaşım projeleri ile ilklere imza attı

Son Güncelleme :

11 Kasım 2019 - 1:32

Eğil Belediyesi, mescit, yol, kadın merkezi ve ulaşım projeleri ile ilklere imza attı

VEYSİ POLAT

Diyarbakır’ın Eğil İlçe Belediyesi Eş Başkanları Mustafa Akkul ve Gülistan Ensarioğlu, ilçe halkının talebi doğrultusunda bir adet cenaze aracı ve peygamber kabirleri ile Eğil Barajı kıyısına sefer düzenlemek için iki adet otobüs satın aldı.

Abori’ye konuşa Eğil Belediyesi Eş Başkanı Mustafa Akkul, göreve geldikten sonra önceliği köyler arasındaki bağlantı yollarına verdiklerini, şu ana kadar 10 km’lik yol yaptıklarını söyledi. Akkul, “Bölgemiz sarp kayalıklar üzerinde. Bir köyden diğer köye gitmek için bazen 5-10 km gidiliyordu. Biz bunu ara bağlantı yollarla 3 km’ye kdar düşürdük. Totalde 10 km’lik yol yaptık. Kalecik ve Sarmaşık köyleri, Dicle suyu kenarında olmalarına rağmen kıyı kenarına gidemiyorlardı araçla. İlk kez biz iki köyün yolunu baraj kıyısına kadar götürdük. Çünkü bu köy sarp kayalıktı. Köyden su kenarına kadar araç yolu yaptık. Köy arazilerinin büyük bölümü suyun diğer kenarında kalıyordu. Halkın bağ ve bostanı da kıyının diğer kenarında. Topladıkları ürünlerini salla getirmelerine rağmen patika yolda köye gitmek için büyük eziyet çekiyorlardı. Bu sorunu ortadan kaldırdık. Mıcır döktük, asfaltı seneye yapacağız inşallah” dedi.

İKİ BÜYÜK KÖY MEZARLIĞINA MESCİT PROJESİ

Nebi Hallak ve Akalın köylerinde bulunan mezarlıklarda düzenlemeye gittiklerini ve bu çerçevede iki köy mezarlığında kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı mescit projesini başlattıklarını ifade eden Akkul, şöyle devam etti:

“Bu iki köyün mezarlığında ne su ne de wc vardı. Bu projemizle bu sorunu da ortadan kaldırıyoruz. Kadın ve erkekler için iki ayrı mescit yapıyoruz. İnşaatın kabaları bitti, yakın bir tarihte de faaliyete başlayacak bu iki mescidimiz.

2 BİN 500 ADET MEZAR KAPAĞI ÜRETTİLER

Ayrıca mezar kapakları bulma konusunda halkımız büyük sıkıntı çekiyordu. Bölgemiz sarpkayalık olduğu için düz taş bulmak oldukça güç. Bu sorunu da ortadan kaldırmak için atölye kurarak mezar kapağı üretimine başladık. Ürettiğimiz 2 bin 500 adet mezar kapağı taziye evlerimizde imamlara teslim ettik.

BELEDİYE FİLOSUNA 2 ADET OTOBÜS TAHSİS EDİLDİ

Belediye filomuza 2 adet otobüs satın alarak dahil ettik. Bu otobüsler peygamber kabirlerine ve baraj kenarlarına halkımızı ücretsiz götürüp getirecek. Bu hem turizme hem de ilçe esnafımıza fayda sağlayacağına inanıyoruz.

BELEDİYEYE İLK KEZ CENAZE ARACI ALINDI

Ayrıca cenaze aracımız yoktu. Artık belediyemize ait bir cenaze aracımız var. Bu konuda yoğun talep vardı. Cenaze olduğunda bu aracımızı taziye sahibine tahsis ediyoruz.

KADIN YAŞAM MERKEZİMİZİ HİZMETE AÇTIK

Belediyemizin giriş katında Kadın Yaşam Merkezimizi açtık. İlçe merkezimize alış verişe gelen kadınlarımız burada dinlenebiliyor, çay ve kahvemizi ikram ediyoruz. Cuma günleri genelde ilçe merkezi bir halk günüdür. Köylerden çok gelişler oluyor. Kadınlarımıza bu yeri yaptık.

TRAFİK SORUNUNA ÇÖZÜM İÇİN PARK YASAĞI UYGULAMASI

Ayrıca ilçe merkezimizdeki ana caddedeki tek yolu dubalarla çift yol yapıp sağlı sollu araç park trafiğine kapattık.”