DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Dünya’nın ilk Kürtçe digital çocuk oyunu Bêjan, 26 Eylül’de görücüye çıkıyor

Son Güncelleme :

22 Eylül 2020 - 12:00

Dünya’nın ilk Kürtçe digital çocuk oyunu Bêjan, 26 Eylül’de görücüye çıkıyor

Merkezi Batman’da bulunan Erkam Yazılım Şirketi, dünyada ilk Kürtçe dijital oyununu piyasa sunmaya hazırlanıyor. “Bejan Çizgi Film”, “Bejan Oyun”, “Bejan Eğitim Seti” ve “Bejan Oyuncak” olarak dört aşamadan oluşan projenin galası, 26 Eylül’de Diyarbakır’da yapılacak.

Batman firması Erkam Yazılım’ın geliştirdiği ilk Kürtçe dijital oyun olan Bêjan, 4 farklı alanda piyasada çıkıyor. Dört aşamadan oluşan projenin ilk ayağında Bejan Oyun var. Bejan Oyun, tüm akıllı telefonlardan ve tabletlerden indirilip oynanabilecek şekilde tasarlandı. 2-5 yaş arası çocuklara hitap eden oyun, eğlenerek öğretme yöntemi ile Kürtçe dilini öğretmeyi hedefliyor. Projenin sahibi olan Erkam Yazılım Genel Müdürü Behmen Doğu, projenin tanıtımı için Batman’daki gazetecilerle ile bir araya geldi.

İlk gala 26 Eylül’de Diyarbakır’da yapılacak

Düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında konuşan Doğu, Diyarbakır’da animasyoncu ve Kürtçe dublaj yapan 21 kişilik ekiple, “Bêjan” karakterinde dünyanın ilk Kürtçe dijital çocuk oyununu piyasaya sunacaklarını söyledi. Projenin dört aşamadan oluştuğunu ifade eden Doğu, “Bêjan Projesi; Bêjan Oyun, Bêjan Çizgi Film, Bejan Eğitim Seti ve Bêjan oyuncaktan oluşuyor. İlk galamızı 26 Eylül’de Diyarbakır’da, daha sonra Erbil ve İstanbul’da yapmayı planlıyoruz. Projemiz Kürtçe’yi yaşatma ve zenginleştirme amacı taşısa da Türkçe ve İngilizce dublaj da olacak. Çocukluğumda birçok kültürün kendine has çizgi filmi vardı fakat sonradan bizim de böylesine evrensel bir çalışmamız neden olmasın diye düşündüm ve Erkam Yazılım olarak 2 yıl boyunca aktif çalıştık. Bêjan Oyun, 26 Eylül’de App Store’dan ve Google Play’dan indirilebilecek. Ayrıca, Bêjan kızımın adı. Anlamı ise ağrısı ve sıkıntısı olmayan demek” dedi.

Bêjan hem gezecek, hem öğretecek

Çizgi filmin hikayesi tarihi ve kültürel mekanlarda geçiyor. “Çizgi filmler farklı medeniyetlerin tarihi mekanlarını, mimarisini, yemeklerini, giysilerini ve hatta türküleri hakkında dijital bir ortamda farklı kültürlere sunulan yeni bir dünya yaratır” diyen Doğu, şunları kaydetti:

“Bêjan 8 yaşında bir kız çocuğu. Projemizin ana karakterini oluşturuyor. Bêjan’ı uçuran, zamanda yolculuk yapan Şahmaran adında bir karakterimiz daha var. Bêjan ve arkadaşları Şahmaran’a binerek zamanda yolculuk yapıyor. Kürt kültürü ve tarihi mekanları dışında ilerleyen bölümlerde farklı kültürlere ait coğrafyalar da tanıtılacak ama keyifli bir şekilde olacak bu. Hedefimiz tıpkı Heidi, Şirinler çizgi filmleri gibi Bêjan’ın farklı ülkelerde gösterime girmesi. Bu sayede hem kendi çocuklarımıza hem de farklı kültürlere mensup çocuklar arasında bir köprü, zemin oluşturmak. Brezilyalı, Faslı veya İngiliz bir çocuk Bêjan’ı izlediğinde çok keyif alacak. Çizgi dizimizde önemli mekan ve yapıtlar göreceksiniz. Mesela; Malabadi Köprüsü’nü, On Gözlü Köprü’yü, Diyarbakır Surları’nı, Cizre’deki Kırmızı Medrese’yi, Akdamar Adasını, Van Kalesini, Hasankeyf’i, Zaxo’daki köprüyü, Erbil Kalesini, Konya’daki Mevlana’yı, Galata Kulesi’ni, Çin Seddi’ni, Tac Mahal’i.”

Ünlü isimler Bêjan’ı selamladı

Bu arada aralarında ünlü oyuncu Kadir İnanır, Batmanlı ressam Ahmet Güneştekin ve Kürt ozanı Şıvan Perver’in de bulunduğu birçok isim ‘Bêjan’ için Türkçe ve Kürtçe “Hoş geldin” mesajı yayınladı.