Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

“Dünyanın gündemi koronavirüs iken kayyum atamalarını ibretle izliyoruz”

HABER/ABORİ HDP’li 8 belediyeye kayyum atanmasına tepki gösteren görevden alınan Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz, “Dünyanın gündemi koronavirüs ve salgınla mücadele iken yaşanan süreci hayret ve ibretle izliyoruz” dedi. İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Batman, Diyarbakır’ın Silvan, Lice, Eğil ve Ergani ilçeleri, Bitlis’in Güroymak ilçesi, Iğdır’ın Halfeli ve Siirt’in Gökçebağ belde belediyelerine kayyum atandı. Silvan […]

“Dünyanın gündemi koronavirüs iken kayyum atamalarını ibretle izliyoruz”
  • 26 Mart 2020 16:34

HABER/ABORİ

HDP’li 8 belediyeye kayyum atanmasına tepki gösteren görevden alınan Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz, “Dünyanın gündemi koronavirüs ve salgınla mücadele iken yaşanan süreci hayret ve ibretle izliyoruz” dedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Batman, Diyarbakır’ın Silvan, Lice, Eğil ve Ergani ilçeleri, Bitlis’in Güroymak ilçesi, Iğdır’ın Halfeli ve Siirt’in Gökçebağ belde belediyelerine kayyum atandı. Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Naşide Toprak ve Lice Eşbaşkanı Tarık Mercan’a ev hapsi verildi, Eğil Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Akkul ise “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

“KORONA YERİNE SEÇİLMİŞLERLE MÜCADELE EDİYORLAR”

30 Mart 2019’daki seçimde Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde yüzde 72 oyla seçilen Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz, kayyum atamalarının Kovid-19 virüsü gibi yayılmaya devam ettiğine dikkat çekerek, virüsle mücadele etmesi gerekenlerin seçilmişler ile mücadele ettiğini ifade etti.

Tüm dünyanın gündemi Covid-19 virüsü iken iktidarın gündeminin kayyumlar olduğunu belirten Ayaz, kayyum atamalarını “ibretlik” bir hal olarak değerlendi. İktidarın, Kürt fobisinin virüsü dinlemediğini belirten Ayaz, AK Parti’nin kendi bekasını toplumun bekasının önünde gördüğünü kaydederek, “AKP halkın iradesine saldırırken ne virüsü ne de hukuku engel olarak görmüyor” diyerek tepkisini dile getirdi.