Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DTSO Kadın Meclisi Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi; ancak kurumun web sayfasında yer alamadı!

Haber Abori Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), bağlı bulunduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarihinde bir ilke imza attı. Kentteki kadın girişimci sayısının artırılması ve kadın üyelerin karar alma süreçlerine katılımını teşvik etmek amacıyla Kadın Meclisi’ni kuran DTSO, daha önce iki kez duyurusu yapılmasına rağmen ertelenen Kadın Meclisi seçimlerini dün gerçekleştirdi.   Meclis’te […]

DTSO Kadın Meclisi Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi; ancak kurumun web sayfasında yer alamadı!
  • 28 Nisan 2019 16:02

Haber Abori

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), bağlı bulunduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarihinde bir ilke imza attı. Kentteki kadın girişimci sayısının artırılması ve kadın üyelerin karar alma süreçlerine katılımını teşvik etmek amacıyla Kadın Meclisi’ni kuran DTSO, daha önce iki kez duyurusu yapılmasına rağmen ertelenen Kadın Meclisi seçimlerini dün gerçekleştirdi.

 

48 kişiden oluşan DTSO Meclisi, 18 Ekim 2018 tarihinde Kadın Meclisi Tüzüğü’nü oy birliğiyle kabul etmişti.

Meclis’te 46 erkek üye de destek verdi

48 kişiden oluşan Diyarbakır TSO’daki kadın temsiliyeti oldukça az. 14 Nisan 2018 tarihinde seçime giden DTSO’da sadece iki kadın meclis üyesi bulunuyor. Bunlardan biri Nevin İl, diğeri de Gülşen Duran. Nevin İl, 11 kişiden oluşan DTSO Yönetim Kurulu’nda görev yaparken, Gülşen Duran ise DTSO Meclis Başkan Yardımcılığı yapıyor. Kurulan Kadın Meclisi’nin Dönem Sözcülüğünü yapan iş kadını Nevin İl, Gülşen Duran ve bir grup iş kadını ile birlikte kentteki kadın girişimci sayısını artırmak, karar alma süreçlerine dahil etmek ve temsiliyet çıtasını yukarı çekmek için kolları sıvadı. Kentteki STK’larla yapılan görüşmelerden sonra alınan öneriler doğrultusunda hazırlanan tüzük, 18 Ekim 2018 tarihinde DTSO Meclisi tarafından oybirliğiyle kabul edildi.

 

Seçimleri MorListe kazandı

48 kişilik Kadın Meclisi üyelerinin belirlenmesi için daha önce 5 Nisan 2019 tarihinde yapılacağı duyurulan Kadın Meclisi seçimi daha sonra 11 Nisan’a ertelenmişti. Yoğun talep nedeniyle 11 Nisan’da da yapılamayan seçimler dün yapıldı. Seçimi, Mor Liste’yle seçime giren ekip kazandı.

Bundan sonra ne olacak?

Seçilen 48 kişilik meclis kendi içinden 7 kişilik Yürütme Kurulu’nu belirleyecek. 5 üyesi Kadın Meclisi tarafından seçilecek, 1’i DTSO Meclisi, 1’i de Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek. Başkanı, Yürütme Kurulu kendi içinde seçecek. Görev süresi 1 yıl olacak. Dönüşümlü başkanlık olacak. Danışma Kurulu; TSO’ya kayıtlı olmayıp, kadın meclisi çalışmalarına destek verecek isimlerden oluşacak. Aralarında akademisyenler de yer alacak.

Web sitelerinde yer almaması eleştiri aldı

TOBB tarihinde önemli bir işe imza atan ve bir ilki gerçekleştiren DTSO’nun resmi twitter ve facebook sayfalarının dışında web sitesinde bu önemli gelişmenin yer almaması dikkat çekti. Meclis üyelerinden bazıları, “Seçim döneminde hassasiyetle üzerinde durduğumuz ve vaatlerimiz arasında en önemlisi olan Kadın Meclisi konusunda daha hassas olunmalı” diyerek eleştirilerini dile getirdiler.