DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı Dimer yesilambalaj2023
Google News

DSMMMO 23’ncü Olağan Genel Kurulu başladı

Son Güncelleme :

11 Mayıs 2019 - 14:19

DSMMMO 23’ncü Olağan Genel Kurulu başladı

Haber Abori

Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (DSMMMO) Başkanı Mustafa Vural, serbest muhasebeciler ve mali müşavirlerin yaşadığı mesleki sıkıntılara dikkat çekerek, “Yasa bombardımanına maruz bırakılan meslek örgütü, her gün yeni kanunlar, tebliğ, yönetmelik, sirküler, günü birlik teşvik uygulamaları, evrak, beyan, bildirim, inceleme, teftiş gibi sıkıntılar, lokal olarak karşılaştığımız problemler yumağı ile uğraşmak zorunda bırakılan mesleğimiz, onlarca bakanlık, yüzlerce kurum veya kişi ile muhatap olup işlerini yetiştirmeye çalışan meslektaşlarımızın sosyal yaşantıları kalmadı. Ekonomik, sosyal, siyasal; hangi açıdan bakarsanız bakın, mesleğimizin etkilenmediği tek bir açı yoktur” dedi.

Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın 23. Olağan Genel Kurulu başladı. Biri ittifak olmak üzere toplamda üç grubun yarıştığı kongrede yeniden aday olan mevcut başkan Mustafa Vural, kongrenin açılış konuşmasını yaptı. 4 Haziran 2016 tarihinde göreve geldiklerini hatırlatan Vural, geçen 3 yıllık süreçte hayata geçirdikleri icraatları anlattı. Türkiye ekonomisine de dikkat çeken Vural, “Komşu ülkeler ile yaşamaya devam etiğimiz sorun ve sıkıntılara, 80 milyon müslümanın yaşadığı bir ülkede uzak diyarlardan gelen bir Papaz’ın ülke ekonomisinde yarattığı tahribat, aslında birkaç yılda bir yaşamakta olduğumuz ekonomik travmalara biçilen bir kılıftan öteye olmadığı, zaten kırılgan bir yapıya sahip olan ekonomik değerlere, seçim süreçlerinde yaşanmakta olan demokratik kırılmalar, ekonomik anlamda bizleri daha kötü günlere götüreceği inancındayım” dedi.

 

Genel Kurul’un açılış konuşmasını yapan DSMMMO Başkanı Mustafa Vural, serbest muhasebeciler ve mali müşavirlerin yaşadığı mesleki sıkıntılara dikkat çekti.

“MESLEĞİMİZ YASA BOMBARDIMANI ALTINDA”

Konuşmasında serbest muhasebeciler ve mali müşavirlerin yaşadığı mesleki sıkıntılara da dikkat çeken Mustafa Vural, şunları kaydetti:

“Yasa bombardımanına maruz bırakılan meslek örgütü, her gün yeni kanunlar, tebliğ, yönetmelik, sirküler, günü birlik teşvik uygulamaları, evrak, beyan, bildirim, inceleme, teftiş gibi sıkıntılar, lokal olarak karşılaştığımız problemler yumağı ile uğraşmak zorunda bırakılan mesleğimiz, onlarca bakanlık, yüzlerce kurum veya kişi ile muhatap olup işlerini yetiştirmeye çalışan meslektaşlarımızın,  sosyal yaşantılarının kalmadığı da bilinen bir gerçeklerdir. Ekonomik, sosyal, siyasal; hangi açıdan bakarsanız bakın, mesleğimizin etkilenmediği tek bir açı yoktur. Mesleğimiz nazlı bir çocuk gibi hassas. En küçük ekonomik değişimlerden bile hemen etkileniyor. Kaygılanan iş çevrelerinin refleksleri olumsuzlukları anında bize yansıyor. Bu nedenle dikkat etmiş iseniz her hal ve koşulda; amasız, şartsız, şurtsuz; demokratik ortamın korunmasını, özgürlüklerin gelişmesini, şiddet ve kabadayılık dilinden uzak durulmasını savunduk.

İstikrarın ancak bu dinamikler üzerinde kurulabileceğini, ekonominin ancak bu iklimde gelişeceğini, mesleğimizin Ancak ve ancak bu atmosferde gelişip hak ettiği yere geleceğini vurgulamaya çalıştık.

Kentimiz önemli bir kent ve bu kentte meslek örgütlerinin rolü çok önemlidir, kent ile ilgili olarak alınan sosyal, siyasal ve ekonomik kararların her zaman  bir ucundan tutmaya çalıştık, mesleğimizi  birebir ilgilendiren organizasyonlarda aktör rolü üslendik, yer yer özel toplantılarla , yer yer basına yansımalarla, yerel ve ulusal bazda olabildiğince gerek kentimizin gerekse  meslek örgütümüzün sesi olamaya  olmaya çalıştık.

Akademik olarak kapımızı çalan her kesime, bilgimize ihtiyaç duyan her kuruma eşit mesafede olduk.

Mesleğimizin olmazsa olmaz sıfatı bağımsızlık ve tarafsızlık ilkesiyle gerek bölgede – gerek ülkemizde iktidarı-muhalefeti, belirleyici ya da etkileyici faktörleri gözlemledik. Uygulamalarda doğru olanı teşvik eden, destekleyen, yanlış olanı eleştirmekten çekinmeyen bir tutum sergiledik. Bu kimliğimizle diğer meslek odaları ve kamu kurum ve kuruluşları nezdinde sağlıklı iletişimin adresi olduk. Bugün Diyarbakır’daki en etkili ve dikkate değer meslek kuruluşları arasında yer aldığımızı gururla, iftiharla ifade etmek isterim.

Bölge platformu toplantılarımızla da konumumuz ile ilgili  her alanda ilgilileri bilinçlendirme görevimizi yerine getirmeye çalıştık. STK ve meslek odalarının birlik içinde hareket etmesine önayak olmaya çalıştık.

Hep dik durduk. Çünkü kimseye minnet ve diyet borcumuz yoktur. Tüm çabamız demokrasi-özgürlük-mesleğimiz ve meslektaşımızdı.

Bankalar ile İş İnsanları ve Mali Müşavir buluşmaları gerçekleştirdik,

mali müşavirlik müessesesinin işletmeler üzerindeki etkilerini ve her işletmenin tamamlayıcı unsuru olduğu ifade etmeye çalıştık.

Ekonomik ve sosyal yaşantıyı önemli oranda etkileyen kriz evrelerinde bu süreçleri en az tahribat ile atlatabilecek olanların doğru bir organizasyon dahilinde teknolojik gelişmeleri de kullanacak muhasebe alt yapıları ile mümkün olduğunu ve sürecin ancak Mali Müşavirler ile yönetilebileceğini aktarmaya çalıştık.

Mesleki standartların oluşumu ve kalıcı hale getirilmesi, meslek mensuplarının haklarının koruması, haksız rekabeti önlemek, Çalışma Usul ve Esasları hakkındaki Yönetmelik ve Haksız Rekabet Yönetmeliğinin öngördüğü hükümleri uygulamak birincil amacımız oldu.

Gelen ihbarlar, yapılan araştırmalar ve şikayet dilekçelerine istinaden, kaçak olarak mesleki faaliyette bulunanlar, ruhsatını kullandıran meslek Mensuplarına ilgili yönetmelikler doğrultusunda gerekli işlemlerin yapılması yönünde asla imtina edilmemiştir. Korsan Bürolar ile ilgili ise Savcılığa Suç duyurusunda bulunulmuştur. Yine bu süreçte 1 Meslek mensubunun ruhsatı iptal edilmiş, 2 Meslek Mensubuna geçici men verilmiş biri onaylanmış ve birinin süreci yargıda devam etmektedir, 12 Meslek mensubunun ruhsatı mesleği icra etmemeleri ve kötü kullanımlara engel olunması temelinde iletişim sağlanarak ruhsatları iade alınmış ve TURMOB a gönderilmiştir.”

DSMMMO’da seçimler yarın yapılacak.