DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Diyarbakır’dan Türkiye’ye örnek dayanışma

Son Güncelleme :

29 Mart 2020 - 0:54

Diyarbakır’dan Türkiye’ye örnek dayanışma

HABER/VEYSİ POLAT

Koronavirüs salgını nedeniyle alarma geçen Türkiye, hayatları pahasına mücadele veren sağlıkçılarını ayakta alkışlıyor. Ülke genelinde saat 21.00 başlatılan alkışlı destekler devam ederken, Diyarbakır’da üç işletme sağlık çalışanlarına çeşitli kolaylıklar sağlama kararı aldı.

 

DEMİR HOTEL’DEN ÜCRETSİZ KONAKLAMA

Bu işletmeden biri Demir Hotel. Diyarbakır’ın en eski otellerinden biri olan Demir Hotel, koronavirüsle mücadele eden sağlık çalışanlarına ücretsiz hizmet vermeye başladı. Otel sahibi işadamı Reşit Cantürk, ayrıca daha önce hastane olarak kullanılan 30 odalı binasını da sağlık hizmeti için tahsis etmeye hazır olduklarını açıkladı. Abori’ye konuşan Reşit Cantürk, “Bizim şuanda yapabileceğimiz evde kalmak ve elimizdeki imkanları birbirimize destek olarak sunmaktır. Desteğin en büyüğünü, Koronavirüse karşı halkımız için hayatlarını ortaya koyarak büyük fedakarlık örneği gösteren sağlık çalışanlarımız hak ediyor. Bu çerçevede bizler de otelimizin kapılarınızı sağlık çalışanlarımıza açtık. Onlara hizmet etmekten şeref duyacağız” dedi.

JİBER’DEN SAĞLIK EMEKÇİLERİNE GİYSİ YARDIMI

Kentin yerelden çıkıp ulusal markası haline gelen tekstil firması  JİBER de, sağlık çalışanlarına bir destek de bizden dedi. JİBER Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Oğurlu, twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Salgından kaynaklı bu zor günlerde, sağlık çalışanları çok ciddi fedakarlık içerisinde hizmet veriyorlar. Toplumumuzda sağlık emekçilerinin zor şartlar altında evlerine gidemedikleri için, giysilere ihtiyaç duyabileceklerinin bilincindeyiz. Sağlıkçıların yaptıkları fedakarlığa destek amaçlı, JİBER Yönetim Kurulu olarak, sağlık emekçilerine ‘giysi desteği’ katkısında bulunacağız. Her zaman hayatlarını bizim için riske atan sağlık çalışanlarının yanındayız.”

 

EMEK KİTAP KIRTASİYE DE DAYANIŞMAYA KATILDI

Kentin en eski kırtasiyecisi Emek Kitap Kırtasiye de sağlık çalışanlarının çocukları için kırtasiye yardımı yapacağını açıkladı. Emek Kırtasiye’den yapılan açıklamada, “Diyarbakır’da bizim için emek veren sağlık emekçilerimize bir nebze olsun destek sunmak adına, çocuklarının varsa kırtasiye, kitap vb. ihtiyaçlarını evlerine kadar ulaştırıyoruz. Yeter ki bize ihtiyaç listelerini ulaştırın. Emek Kitap Kırtasiye / 04122280884 Watsapp 05388814421” denildi.

Kentte ayrıca bazı hastanelerin kantinleri ile bazı lokantalar, sağlık emekçilerine ücretsiz yemek servisi yapıyor.