Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kendi memleketinde “vatansız” ilan edildi!

VEYSİ POLAT/ABORİ Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde doğan 53 yaşındaki Ahmet Önder, askerden firar edince hayatı değişti. İş için başvurduğu tüm kapılar yüzüne kapanan Önder, önce eşinden boşandı ardından da sokakta yaşamaya başladı. Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ile Bağlar İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne yaptığı başvuruları reddedilen Ahmet Önder, son çare olarak Diyarbakır İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne müracaat […]

Kendi memleketinde “vatansız” ilan edildi!
  • 4 Nisan 2019 23:41
  • 19 Ağustos 2019 00:51

VEYSİ POLAT/ABORİ

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde doğan 53 yaşındaki Ahmet Önder, askerden firar edince hayatı değişti. İş için başvurduğu tüm kapılar yüzüne kapanan Önder, önce eşinden boşandı ardından da sokakta yaşamaya başladı. Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ile Bağlar İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne yaptığı başvuruları reddedilen Ahmet Önder, son çare olarak Diyarbakır İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne müracaat etti. Çocukları ve torunları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Önder, 29 Mart.2017 tarihinde kendisine verilen “Vatansız Müracaat Belgesi” ile mülteci statüsünde Diyarbakır’da yaşıyor.

İçişleri Bakanlığı’nın 31.03.1994 gün ve 1994/5469 sayılı kararı ile “askerliğini yapmadığı” gerekçesiyle Türk vatandaşlığından çıkarılan Diyarbakırlı Ahmet Önder, 25 yıldır vatandaşlık hakkını kazanmak için mücadele ediyor. Yaptığı tüm müracaatlara rağmen “Milli güvenlik bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunması” gerekçe gösterilerek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı talebi reddedilen Önder, “Çocuklarımın, hatta torunlarımın kimliği var ama benim yok. Vatandaşlık hakkımı kazanmak için defalarca müracaat ettiğim İçişleri Bakanlığı, beni Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına almıyor. Mağdurum” dedi.

FİRAR ETTİ, HAYATI DEĞİŞTİ

1986 yılında askerliğini yapmak üzere gittiği Balıkesir’deki birliğinden 6 gün sonra firar eden Ahmet Önder’in yaşamı bu olaydan sonra değişti. Yaptığı iş başvurularının reddedildiğini anlatan Önder, “Aç kaldık, perişan olduk. Evde huzursuzluk ve geçimsizlik nedeniyle eşimden boşanmak durumunda kaldım” dedi.

Daha önce Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ile Bağlar İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne yaptığı vatandaşlık hakkı taleplerinin kabul edilmediğini ifade eden Ahmet Önder, Diyarbakır İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün kendisine 29 Mart 2017 tarihinde “Vatansız Müracaat Belgesi” verdiğini ve mülteci statüsünde memleketinde yaşadığını söyledi.

“ÇOCUKLARIM T.C VATANDAŞI AMA BEN VATANSIZIM”

Önder, şöyle devam etti:  “Yaşadığım bunalım ve işsizlikten kaynaklı yanlış işlere bulaştım. Uyuşturucu ticareti yapmaktan 15 yıl cezaevinde yattım. Çıktıktan sonra da kabus devam etti. Çocuklarım bu ülkenin vatandaşı ama babaları olarak ben vatansızım. Vatandaşlık hakkımı geri istiyorum. Askere de gerektiği yerde vatani görevimi yapmaya hazırım. Yeter ki bana bu hakkı versinler. Bu sebepten dolayı hiçbir işe alınmadım. Sürünüyorum desem yeridir. Sonuç alamazsam kendimi valiliğin önünde benzinle yakacağım. Bana kimliğimi iade etsinler. Özgürlüğümü istiyorum. Kimliğim olmayınca kendimi özgür hissetmiyorum. Hastaneler bile beni kabul etmiyor.”

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN RED KARARI

Ahmet Önder, 31.03.1994 gün ve 1994/5469 sayılı kararı ile askerliğini yapmadığı için Türk vatandaşlığından çıkarıldı. İçişleri Bakanlığı’na yaptığı en son müracaatı da “Milli güvenlik bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunması” gerekçesiyle 13.03.2018 tarihinde reddedildi.

DİYARBAKIR BAROSU’NA MÜRACAAT ETTİ

Ahmet Önder, yıllardır yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için Diyarbakır Barosu Adli Yardım Birimi’ne başvurdu. Baro Başkanı Cihan Aydın’la görüşen Önder, “Bana bu hakkı vermeyenlerden şikayetçiyim” dedi. Abori’ye konuşan Aydın, başvuru evraklarının tamamlanmasının ardından Baro olarak gerekli yerlere müracaat edeceklerini söyledi.