DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Diyarbakır, Kovit-19 komasında… Hastalar ve yakınları çaresiz…

Son Güncelleme :

29 Ağustos 2020 - 13:22

Diyarbakır, Kovit-19 komasında… Hastalar ve yakınları çaresiz…

VEYSİ POLAT

Diyarbakır’da ne yazık ki korkulan oluyor. Bir yandan aylardır ilgili ve yetkili kurumların yaptığı tedbir ve önlem çağrıları toplumda karşılık bulmadı. Diğer yandan sağlık kuruluşları pandemi ile ilgili alt yapısını hazır hale getirmedi. Elbirliği ile kenti komaya soktular.

Diyarbakır Tabip Odası’nın verilerine göre kentte şu ana kadar 540 kişi Kovit-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Günlük vaka sayısı 500 civarında. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son bir aydır Diyarbakır’daki vaka sayısına dikkat çekiyor. 3 gün önce bu konuda Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin’i telekonferans yöntemiyle yaptığı toplantıda uyardı ve “tedbirleri acilen devreye koyun” talimatı verdi.

Kentin Kovit haritasına göre her yer kırmızı durumda. Koronavirüsün girmediği semt kalmamış durumda. 3 ay öncesine göre kimsenin Kovit hikayesi yoktu. Şimdi herkesin bir yakını veya kendisi Kovit’e teslim olmuş durumda.

İş insanları, resmi kurum yöneticileri de çaresiz. Hergün iş için kendilerini arayan insanlar bu kez “Yakınım çok kötü. Lütfen yardım edin, hastaneye yatışı için yardımcı olun” telefonları alıyor.

Yazık!

Kovit-19, Diyarbakır’da Kovit-21 olmuş…

Koronavirüsün başkenti Diyarbakır artık…

Herkes elinden geleni yapıyor.

İki örnek vereceğim;

Birincisi görevden alınan HDP’li Bismil Belediye Başkanı Orhan Ayaz. Daha dün açıklama yapıp ilçesinin durumunu anlattı;

“Bismil’de ve bağlı mahallelerde adeta alarm zilleri çalmaktadır. İlçe hastanemizde hasta yatırılacak yer kalmamıştır. İlçemizde 1500 e aşkın hane karantinaya alınmıştır. Günlük 300-350 ye yakın testten yaklaşık 80-100 e yakın test pozitif çıkmaktadır. Her gün ortalama 4 vatandaşımız hayatını kaybetmektedir. İnsanım diyenin yüreğinin kaldıramayacağı bir tablo ile karşı karşıyayız.

İnsanlarımız ölüyor, aileler-haneler yangın yerine döndü, çocuklar yetim kalıyor, kendi siyasal iktidar bekanıza ve dışındaki çevreleri ötekileştirme politikalarınıza hiç olmasa bu süreçte ara verin. Ekonomik kaygılarla ülke ekonomisi riske girer bu da siyaseten bize zarar verir. Kaygınızdan kurtulun. Milyonlarca vatandaşımız bu pandemi sürecinden COVİD-19 salgınından dolayı cehennemi yaşıyor.
Başta ilçemiz Bismil olmak üzere tüm ülkemizde, siyasal iktidar ve devlet aklı tüm kesimleri, STÖ, meslek odalarını, esnaf ve sanatkarlar odalarını, tüm siyasi partileri kısacası toplumun tüm örgütlü kesimleri bu sürece dahil edilmelidir. Adeta bir seferberlik ilanına ihtiyaç vardır.”

Diğer AK Partili eski İl Başkanı Muhammed Dara Akar. Aylardır sosyal hesaplarından tedbir alın, veriler gerçeği yansıtmıyor, hastaneler yetersiz diyor…

Bu işin çözümü hepimizin elinde…

Gelenekleri şimdilik bir kenara bırakalım.

Taziyeleri kurmayalım.

Düğünleri erteleyelim.

Zikirlerin zamanı değil, yapmayın, etmeyin, kimsenin günahına girmeyin…

Ey yetkililer; siz de bi zahmet bu toplumu kaderine terk etmeyin!…