Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır Barosu: Surlarımızın yok olmasına seyirci kalmayacağız!

ŞERİFE DENİZ BULUT Diyarbakır Barosu, geçen hafta Ben u Sen Burcu’nda yaşanan çöküntü sonrası kentteki tüm dinamiklere “Kültürel mirasa sahip çıkma” çağrısı yaptı. “Kültürel mirasımızın yok olmasına seyirci kalmayacağız” başlığıyla yapılan açıklamada, bakımsızlıktan yıkılmaya başlayan Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi surlara sahip çıkılması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, “Diyarbakır, tüm dünya ülkelerinin hayranlığını çeken çok zengin tarihi ve […]

Diyarbakır Barosu: Surlarımızın yok olmasına seyirci kalmayacağız!
  • 11 Mayıs 2019 00:15

ŞERİFE DENİZ BULUT

Diyarbakır Barosu, geçen hafta Ben u Sen Burcu’nda yaşanan çöküntü sonrası kentteki tüm dinamiklere “Kültürel mirasa sahip çıkma” çağrısı yaptı.

“Kültürel mirasımızın yok olmasına seyirci kalmayacağız” başlığıyla yapılan açıklamada, bakımsızlıktan yıkılmaya başlayan Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi surlara sahip çıkılması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, “Diyarbakır, tüm dünya ülkelerinin hayranlığını çeken çok zengin tarihi ve kültürel değerlere sahip olmakla birlikte başta tarihi Diyarbakır Surlarımız olmak üzere ilimizdeki bu tarihi ve kültürel varlıklarımız adeta yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmıştır. İlimizde bulunan ve Dünyadaki nadir tarihsel varlıklardan biri olan Diyarbakır Surlarının korunması ve geliştirilmesi yerine, bu kültürel ve tarihsel varlıkların adeta yok olmasına göz yumulmasının yasal, vicdani ve tarihsel bir sorumluluk doğuracağı hiçbir zaman unutulmamalıdır. Devlet ve tüm kamu kurumları, bu durum karşısında, tarihi Diyarbakır Surlarımızı koruma konusunda acil, etkili, objektif ve ciddî önlemler almak zorundadır” denildi.

 

“SURLARA ACİL BAKIM YAPILMALI”

Açıklamada, surların korunup, onarılması noktasında STK’lar ve çeşitli meslek gruplarıyla Diyarbakır Kent İzleme Platformu’nun oluşturulması çağrısında bulunuldu. Açıklamada, “Tarihsel süreç içerisinde birçok yaşanmışlıkları üzerinde barındıran bir eşsiz eser olan Diyarbakır Surları’nın bakım, onarım ve restorasyon işlemlerinin acilen yapılması gerektiği açıktır. Bu tür işlemlerinin de ilgili Bakanlık ve kurum bütçelerinden, Valilik bütçesinde toplanan KVK (Kültür Varlıkları Katkı Payı) paylarından veya yapılacak projeler karşılığında Avrupa Birliği’nden veya Birleşmiş Milletler’den alınacak hibe veya fonlar kullanılmak suretiyle yapılması gayet mümkündür. Diyarbakır’ın akademisyenleri, mimarları, mühendisleri, gazetecileri, avukatları, doktorları, kadınları, işçileri, çocukları pek çok farklı alanlarda uzmanlıkları olan veya olmayan kent sorunları konusunda hassasiyet gösteren bütün kişi ve çevrelere bu vesileyle çağrıda bulunuyoruz. Gelin gönüllülük esaslarına dayalı, kentimizi takip eden objektif ve bilimsel yaklaşımlarıyla çalışan her zaman insan, çevre, tarih önceliği ve bilinciyle hareket eden Diyarbakır Kent İzleme Platformu’nu oluşturalım” ifadesine yer verildi.