Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır 10. Tarım ve Hayvancılık Fuarı start aldı

Haber Abori Diyarbakır’da bu yıl 10.’su düzenlenen “Ortadoğu Tarım, Hayvancılık ve Süt Ürünleri Fuarı” başladı.   Açılış konuşmasını yapan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, ilkini 2007 yılında organize ettikleri Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na bölge illerden ve komşu ülkelerden büyük ilgi gösterildiğini söyledi. Kaya, sivil toplum ve kamu işbirliğinde yerel kalkınmanın sağlanabileceğini ve Diyarbakır’da bu […]

Diyarbakır 10. Tarım ve Hayvancılık Fuarı start aldı
  • 2 Nisan 2019 15:43

Haber Abori

Diyarbakır’da bu yıl 10.’su düzenlenen “Ortadoğu Tarım, Hayvancılık ve Süt Ürünleri Fuarı” başladı.

 

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, konuşmasında Silvan Barajı’nın önemine dikkat çekti.

Açılış konuşmasını yapan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, ilkini 2007 yılında organize ettikleri Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na bölge illerden ve komşu ülkelerden büyük ilgi gösterildiğini söyledi. Kaya, sivil toplum ve kamu işbirliğinde yerel kalkınmanın sağlanabileceğini ve Diyarbakır’da bu işbirliğinin bu dönemde sağlandığını ifade etti. Kaya, Silvan Projesi ile tarımsal arazilerin %70’inin sulamaya açılacağını, bu proje ile Diyarbakır’ın sahip olduğu sulanabilir araziler açısından öne çıkacağını dile söyledi.
Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 22 ilden ziyaretçi alacağını ifade eden Kaya, fuara yurt dışından Süleymaniye, Kerkük, Duhok, Kamerun, Ürdün, Gürcistan’dan ziyaretçiler geleceğini vurguladı.

Açılışta konuşan Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır’ın tarım potansiyeline dikkat çekti.

Yeşil: Tarım potansiyelimiz sanayiye dönüşebilir

Daha sonra konuşan Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil ise, dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Diyarbakır’ın, konum itibariyle tarihin her döneminde bölgenin siyaset, yönetim, ticaret, tarım ve sanat merkezi olduğunu söyledi. Yeşil, “İnsanların temel gıda maddesi olan buğdayın ilk tohumlarının filizlendiği Diyarbakır için tarım yaşamsal bir faaliyet alanıdır. Bunun içidir ki gıdanın temel mücadele alanı olarak küresel gündemin ön sıralarında yer aldığı ve tarım anlayışının yeni boyutlar kazandığı günümüzde bölgenin stratejik önemi ve artan nüfusuna paralel, tarımsal potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi kalkınmanın olmazsa olmazlarından biridir. Diyarbakır’ın verimli arazilerinde hem tarım ve hayvancılık açısından, hem de tarıma dayalı sanayi açısından büyük potansiyel mevcuttur. Kamu, özel sektör ve toplum işbirliği içinde çalışarak bu potansiyeli üretime dönüştürülebiliriz. Bu amaçla gerek büyük bir hızla yapılan sulama alt yapı projeleri, kalkınma programları gerek organize sanayi bölgemiz Diyarbakır’ın çehresini değiştirecek çok önemli yatırımlardır. Bu yatırımlar bölgeyi özel sektör için cazip hale getirerek Diyarbakır’ın ve tüm çevresinin kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Bu anlamda 10.’su gerçekleşen Ortadoğu Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı’nın şehrin sosyal, kültürel, ekonomik hayatına ve tarım sektörüne büyük katkılar sağlayacağına inancımız tamdır” dedi.
Fuar, 6 Nisan’a kadar ziyaretçilere açık olacak.