Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DİSİAD Başkanı Burç Baysal: Çözüm sürecine ekmek ve su kadar ihtiyaç var

Haber Abori Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal, yeni bir çözüm sürecinin gereklilik olduğunu belirterek, bölgenin bu talebine kulak verilmesini istedi. Güneydoğu Ekspres Gazetesi’ne konuşan DİSİAD Başkanı Burç Baysal, uzun bir aranın ardından avukatlarının İmralı’da Abdullah Öcalan ile görüşmesinin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Baysal, şu değerlendirmeyi yaptı: “Görüşmenin amacı çok […]

DİSİAD Başkanı Burç Baysal: Çözüm sürecine ekmek ve su kadar ihtiyaç var
  • 11 Mayıs 2019 18:26

Haber Abori

Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal, yeni bir çözüm sürecinin gereklilik olduğunu belirterek, bölgenin bu talebine kulak verilmesini istedi.

Güneydoğu Ekspres Gazetesi’ne konuşan DİSİAD Başkanı Burç Baysal, uzun bir aranın ardından avukatlarının İmralı’da Abdullah Öcalan ile görüşmesinin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Baysal, şu değerlendirmeyi yaptı: “Görüşmenin amacı çok uzun zamandır devam eden açlık grevleri ile ilgiliydi. İmralı’dan gelen bir açıklama ile bu eylemden vazgeçmeleri yönünde bir beklenti vardı, ama gerek Kürt siyasi hareketini, gerekse de bu eylemi yapanlar açısından tam tatmin edici bir açıklama gelmediği için açlık grevlerinin devam ettiğini görüyoruz. Öcalan’ın açıklamaları daha çok Ortadoğu’daki gelişmelere işaret eden bir mesajdı. İstanbul seçimlerini etkileyebilecek bir görüşme olarak görmüyorum. Çünkü HDP seçmeni son 5-6 yıldır direk olarak inisiyatif kullanan bir kesimdir. O açıdan HDP’nin 23 Haziran seçimleri için söyleyebileceği yeni bir şey yok. Erdoğan da zaten bir çözüm süreci beklentisi içerisinde olmayın dedi. Tabi ki bizler ülkenin içinde bulunduğu durum nedeniyle yeni bir müzakere sürecine ekmek ve su kadar ihtiyaç olduğunu her seferinde tekrarladık. Kürt yurttaşların Cumhuriyet sınırları içinde ülke ile aidiyetlerinin oluşması açısından gerek tıkanmış olan siyaset gerekse de Kürtlerin anayasal haklarının bir şekilde seçimlere malzeme edilmeden yaşam hakkının öznelliği içinde verilmesi ülkenin geleceği açısından kıymetlidir.”