DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Cudi Dağı alev alev yanıyor

Son Güncelleme :

09 Eylül 2020 - 13:03

Cudi Dağı alev alev yanıyor

Şırnak sınırları içerisinde bulunan Cudi Dağı eteklerindeki  çıkan orman yangını dört gündür devam ediyor. Alınan bilgiye göre merkeze bağlı Cevizdüzü, Anılmış ve Üçkiraz köyleri kırsalında dört gün önce çıkan yangın köylülerin müdahalesine rağmen devam ediyor.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Cevizdüzü köyü sakinlerinden Kudret Kazan, en son çıkan yangının 4 gün aralıksız devam ettiğini, yardım çağrılarına ise yanıt verilmediğini belirtti. Bir gün boyunca yangını söndürmek için çaba harcadıklarını paylaşan Kazan, “Söndürme çalışmalarında az kala biz de yanıyorduk. Çünkü yangın ilerliyordu ve elimizde yangını söndürebileceğimiz bir şey yoktu. Yangının çıktığı yerde su yoktu. Yangını toprakla söndürmeye çalıştık” dedi.

Bu süreçte karakolu, itfaiyeyi ve belediyeyi aradıklarını belirten Kazan “‘Bizi meşgul etmeyin’ deyip, telefonları yüzümüze kapattılar. Aslında yangını kimin çıkarttığını biliyoruz. Onlar da kendilerini çok iyi biliyor. Bir taraftan ağaçlarımız korucular tarafından kesiliyor diğer taraftan askerler tarafından ağaçlarımız yakılıyor” ifadelerini kullandı.

Şırnak Valiliği, Silopi ilçesinde yürütülen operasyonlar dolayısıyla Cudi Dağı’nda bir bölgenin 15-30 Ağustos tarihleri arasında “geçici özel güvenlik bölgesi” ilan edildiğini açıklamıştı.

 

office 2019 lisans satın al