DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Bismil’de kayyumun rüşvet iddiası TBMM’ye taşındı

Son Güncelleme :

05 Ekim 2020 - 23:31

Bismil’de kayyumun rüşvet iddiası TBMM’ye taşındı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Bismil Belediyesi Eşbaşkanları Orhan Ayaz ve Gülşen Özer’in görevden alınmasıyla yerine kayyım olarak atanan eski İlçe Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel’in, belediyede yolsuzluk yaptığı ve rüşvet aldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Bismil Belediyesi Eşbaşkanları Orhan Ayaz ve Gülşen Özer, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak, yerlerine kayyum atanmıştı.

Dağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu ifadelere yer verdi:

“*Bismil Belediyesinin, Eğitim Tesis Alanı olan Tezekli 107 ada 9-10-11-12 numaralı parseller ile 131 ada 21-22-23-24 ve bitişik parsellere villa yapımı için ruhsat verdiği doğru mudur?

* Müteahhit A.A.’dan villa yapım ruhsatı karşılığında 1,5 milyon TL rüşvet alındığı doğru mudur?

* Eğitim Tesis Alanı olarak geçen arsaya plan notları ve niteliğine aykırı olarak villa yapımı için ruhsat veren, yasaları çiğneyerek rüşvet alan kişiler kimlerdir?

* Bakanlığınızın Bismil’de Eğitim Tesis Alanının imara açılması ve rüşvet alınması ile ilgili başlattığı bir soruşturma bulunmakta mıdır? Var ise bu soruşturma ne aşamadadır?

* Bismil’in girişinde bulunan Tezekli 492 ada 21 numaralı parseldeki 15 dönümlük arsanın yaklaşık 15 milyon TL olan değeri yerine 2 milyon TL’ye satıldığı doğru mudur?

* Bu arazi satılırken belediye çalışanlarının 4 milyon TL rüşvet aldığı doğru mudur?

* Belediyeye ait arsayı değerinin çok altında satarak 4 milyon TL rüşvet alan kişilerin belediye çalışanları C.A. ve Z.E. oldukları doğru mudur? Doğru ise bu kişiler hakkında başlatılan bir soruşturma bulunmakta mıdır?

* Bakanlığınızın, Bismil Belediyesinde gerçekleştiği iddia edilen bu yolsuzluk ve rüşvetler ile ilgili başlattığı bir soruşturma bulunmakta mıdır?

* Bu iddialar ile ilgili eski Bismil kayyumu Kerem Süleyman Yüksel ile ilgili başlatılan bir soruşturma bulunmakta mıdır?”