Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

“Bismil’de kayyum döneminde belediye kasasından ayakkabı boyası ve sakız bile alınmış”

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde HDP’den aday olan ve yüzde 71.4’lük bir oyla Bismil Belediyesi Eşbaşkanlığı’na seçilen Orhan Ayaz ve Gülşen Özer, Güneydoğu Ekspres Gazetesi’ne önemli açıklamalar yaptı. Kayyum döneminde belediyenin halka hizmet götürmek yerine karakol, emniyet binası ve müftülük yaptığını ifade eden Ayaz ve Özer, “Kayyumun aylık market harcaması 65 bin TL. Ayakkabı boyaları […]

“Bismil’de kayyum döneminde belediye kasasından ayakkabı boyası ve sakız bile alınmış”
  • 14 Mayıs 2019 00:14
  • 14 Mayıs 2019 00:25

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde HDP’den aday olan ve yüzde 71.4’lük bir oyla Bismil Belediyesi Eşbaşkanlığı’na seçilen Orhan Ayaz ve Gülşen Özer, Güneydoğu Ekspres Gazetesi’ne önemli açıklamalar yaptı. Kayyum döneminde belediyenin halka hizmet götürmek yerine karakol, emniyet binası ve müftülük yaptığını ifade eden Ayaz ve Özer, “Kayyumun aylık market harcaması 65 bin TL. Ayakkabı boyaları ve aldıkları sakızları bile belediye bütçesinden ödemişler. Bir enkaz devraldık. Halkımızla el ele vererek belediyemizi layık olduğu yere getireceğiz” dediler.

Bismil’in alt ve üst yapı sorunları ile birlikte sosyal ve kültürel olarak çok eksikliğinin bulunduğunu ifade eden eşbaşkan Gülşen Özer, kadınlar ve çocuklara pozitif ayrıcalık tanıyacaklarını söyledi. Özer, “Bismil adeta koca bir köy. Özellikle yollar, çarpık kentleşme hakim. Kadının rengi yok bu kentte. Bir kadın semt pazarı yok. Kadının nefes alacağı bir alan yok. Çocuklarımızla rahat edeceğimiz bir parkımız yok diyorlar. Burada önceliklerimiz kadın ve çocuklar olacak. Spor kompleksleri, kültür merkezleri, kadına yönelik park ve bahçeler olacak. Bir ilçede kadının rengi yoksa o ilçenin gelişimi mümkün değildir” diye konuştu.

100 KİŞİLİK BİR HEYET KURULACAK

Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz da kayyum döneminde belediyenin kötü yönetildiğini ve kaynaklarının yanlış kullanıldığını söyledi. “Bir enkaz devraldık” diyen Ayaz, ilçeyi hak ettiği yere getirmek için yoğun çaba içerisinde olacaklarını ve kararları halkla birlikte alacaklarını ifade etti. Bu amaçla 100 kişiden oluşan bir Akil İnsanlar Heyeti kurmayı amaçladıklarını vurgulayan Ayaz, şunları söyledi:

“Bismil’de ağırlığı olan, sözü dinlenen, içinde mahalle muhtarları ve STK yetkililerinin de bulunduğu 100 kişiden oluşan bir heyet oluşturmak istiyoruz. Bu heyet, kentin sorunlarının tespiti, çözüm önerileri ve olası toplumsal konularda müdahale edecek bir yapı olacak. İki ayda bir belediye eşbaşkanları ve belediye meclis üyeleri ile bir araya gelerek Bismil için ne yapabilirizi konuşacağız. Kısa, orta ve uzun vadede bir strateji planımızı bu heyetle birlikte oluşturacağız. Kuracağımız heyetin ismi Kent Konseyi veya Akil İnsanlar Heyeti olabilir. Bizim için isminin ne olacağından çok faaliyetleri önemli olacaktır. Bu heyet uyuşturucu bağımlılığı, kuma, bahis gibi toplumsal olaylarla mücadele edecek ve müdahale edecek. Bu heyet, Bismil’in eli, kolu, gözü ve ayağı olacak. Heyet üyelerinin siyasi düşüncelerinin ne olduğuna asla bakmayacağız.”

“AYAKKABI BOYASI DA BELEDİYE KASASINDAN”

Belediyeyi 91 milyon TL borçla devraldıklarını belirten Ayaz, “Harcamalar halk için değil belli kesimler için yapılmış. Belediye mesela karakol inşası, emniyet binası ve müftülük binası yapmış. Okullarda spor salonları yapmışlar. Kendilerine yakın köylerde tavuk kümesine kadar kilitli taş yapmışlar. Bazı köylere ise bir çivi bile çakmamışlar. Sadece emniyet binası için 12 milyon 193 bin TL harcanmış. Marketlere aylık olarak 65 bin, kırtasiyeye 85 bin, akaryakıta 320 bin TL harcanmış. Marketlerden ayakkabı boyası ve sakıza kadar eşya almışlar kendilerine. Tahribat büyük. Adamlar her tarafı savurmuşlar. Biz bu harcamaları en minimum seviyeye çekmiş durumdayız. Örneğin akaryakıt giderini 320 bin TL’den 128 bin TL’ye indirdik. Biz bu harcamaları azaltırken İller Bankası, kayyum döneminde aylık 2 milyon 800 bin olan ödeneğini 2 milyon TL’ye indirdi. Bütçemiz kısıtlansa da halkımızla birlikte Bismil’i yöneteceğiz” diye konuştu.