Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Barzani: Arabulucuğa hazırız

HABER/ABORİ Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, TSK’nın başlattığı askeri harekata ilişkin yaptığı açıklamada, “Başlangıcından itibaren durumu gözlüyor ve özellikle Suriye muhalefetinden radikal gruplarının katıldığı Fırat’ın doğusundaki askeri operasyonu derin endişe ve üzüntüyle izliyoruz. Her türlü arabuluculuk ve yardım için hazırız” dedi. “Savaşın sadece sivil halkın ölümüne, göç etmesine, bölgedeki istikrarın bozulmasına ve terörün […]

Barzani: Arabulucuğa hazırız
  • 11 Ekim 2019 01:10

HABER/ABORİ

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, TSK’nın başlattığı askeri harekata ilişkin yaptığı açıklamada, “Başlangıcından itibaren durumu gözlüyor ve özellikle Suriye muhalefetinden radikal gruplarının katıldığı Fırat’ın doğusundaki askeri operasyonu derin endişe ve üzüntüyle izliyoruz. Her türlü arabuluculuk ve yardım için hazırız” dedi.

“Savaşın sadece sivil halkın ölümüne, göç etmesine, bölgedeki istikrarın bozulmasına ve terörün yeniden canlanmasına yol açtığını” ifade eden Barzani, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın IŞİD saldırılarına çok sayıda kurban verdiğini ve savaştan çok zarar gördüğünü vurguladı. Barzani, durumun bölge ve dünya için tehlikeli ve beklenmedik sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu. Barzani, “Bu yüzden savaşın durması ve huzurun sağlanması için sürekli bir çaba içerisindeyiz. Her türlü arabuluculuk ve yardım için hazırız” dedi.

“Savaş ve çatışma sadece bölgede kargaşa, kaos ve tehlikeleri tetikler, IŞİD’e karşı elde edilen kazanımları yok eder ve kimsenin çıkarına olmaz” diyen Barzani, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu ve uluslararası topluma da Suriye’deki tüm tarafların haklarının korunduğu adil bir çözümün bulunması, savaşın durması ve istikrarın sağlanması için siyasi çözümü esas alınması ve sivil halkın göç etmesine müsaade etmemesi çağrısında bulundu.