Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

“Bakur” filminin yönetmenlerine ceza

HABER/ABORİ Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve yönetmen Çayan Demirel’in “Bir Gerilla Belgeseli: Bakur (Kuzey)” belgeseli nedeniyle “örgüt propogandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davada karar açıklandı. Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Mavioğlu ve Demirel’e 4’er yıl 6’şar ay hapis cezası verildi. Ceza ertelenmezken, yönetmenler hakkında yurtdışına çıkış yasağı konuldu. Avukatların mazeret bildirip katılmadığı duruşmada, sanıklar üst […]

“Bakur” filminin yönetmenlerine ceza
  • 19 Temmuz 2019 01:00

HABER/ABORİ

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve yönetmen Çayan Demirel’in “Bir Gerilla Belgeseli: Bakur (Kuzey)” belgeseli nedeniyle “örgüt propogandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davada karar açıklandı. Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Mavioğlu ve Demirel’e 4’er yıl 6’şar ay hapis cezası verildi. Ceza ertelenmezken, yönetmenler hakkında yurtdışına çıkış yasağı konuldu. Avukatların mazeret bildirip katılmadığı duruşmada, sanıklar üst hadden cezalandırıldı. Felç geçiren ve dosyaya yüzde 90 engelli raporu sunulan Çayan Demirel’e ise yeniden suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşmaması nedeniyle takdiri indirim uygulamadı.

Dosya, bu aşamadan sonra temyiz incelemesi için istinaf mahkemesine gönderilecek. Cezanın onanması hâlinde yürürlükte olan infaz yasasına göre yönetmenlerin Yargıtay nezdinde itiraz hakları bulunmuyor.

2013 yılında çözüm süreci devam ederken çekilen “Bakur” belgeseli, Mayıs 2015’te Van ve Batman’da Yılmaz Güney Sineması’nda gösterilmişti. Bu gösterimden iki yıl sonra, filmin yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’na “terör propogandası yapmak” suçlamasıyla dava açılmıştı.

Türkiye sınırları içindeki PKK kamplarını görüntüleyerek örgütün Türkiye dışına çekilme sürecine tanıklık etmek üzere yola çıkan “Bakur”, gerek Türkiye’de, gerekse DOKLeipzig, Visions du Reel ve Stockholm Film Festivali gibi ulusal ve uluslararası belgesel festivallerinde bugüne kadar on binlerce izleyiciyle buluşmuştu.