DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Babacan’dan kayyum atamalarına tepki: Seçmen iradesinin gaspıdır

Son Güncelleme :

15 Mayıs 2020 - 17:04

Babacan’dan kayyum atamalarına tepki: Seçmen iradesinin gaspıdır

HABER/ABORİ

Ali Babacan’ın Genel Başkanlığı’nı yaptığı DEVA Partisi, HDP’li belediyelere kayyum atanmasına tepki gösterdi. DEVA Partisi’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Daha önce ifade ettiğimiz ve parti programımızda önemle vurguladığımız gibi, Kesinleşmiş bir yargı kararı olmadan, keyfi kararlarla, seçilmiş makamlara el konulması seçmen iradesinin gasbıdır. Bu, demokrasiye, onun temeli ve vazgeçilmezi olan seçimlere inancı zayıflatır” denildi.

Ali Babacan, daha önce HDP’nin Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyım atanmasından sonra Karar gazetesinden Ahmet Taşgetiren ve Yıldıray Oğur’a yaptığı açıklamada da kayyım uygulamasına tepki göstermişti. Babacan’ın açıklamaları şöyleydi:

“Seçmenin iradesine saygı göstermek gerektiğini aksi takdirde demokrasiye büyük zarar verileceğini belirten Ali Babacan, “Halkın iradesini dengeleyebilecek güç ancak bağımsız yargı olabilir. Yoksa vicdanlarda derin yaralar açılır. Bir de burada tabi güvenilir ve bağımsız bir yargı gerekiyor. Demokrasi önemli ama hukuk da çok önemli. Demokrasilerde hukuku göz ardı ederseniz, demokrasi bir süre sonra otokrasiye dönüşebilir.”