Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AYM “hak ihlali var” dedi, “Çocuklar Ölmesin” diyen Ayşe Öğretmen tahliye oldu

Haber Abori Anayasa Mahkemesi, üç yıl önce telefonla katıldığı bir televizyon programındaki konuşmasında, “Çocuklar ölmesin” dediği için “terör örgütü propagandası yaptığı” gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve tutuklanan öğretmen Ayşe Çelik  hakkında “hak ihlali kararı” verdi. Kararın ardından Ayşe Çelik tahliye edildi. Beyaz Show’a telefonla bağlanıp sarf ettiği sözler nedeniyle tutuklanan Ayşe […]

AYM “hak ihlali var” dedi, “Çocuklar Ölmesin” diyen Ayşe Öğretmen tahliye oldu
  • 10 Mayıs 2019 02:23

Haber Abori

Anayasa Mahkemesi, üç yıl önce telefonla katıldığı bir televizyon programındaki konuşmasında, “Çocuklar ölmesin” dediği için “terör örgütü propagandası yaptığı” gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve tutuklanan öğretmen Ayşe Çelik  hakkında “hak ihlali kararı” verdi. Kararın ardından Ayşe Çelik tahliye edildi.

Beyaz Show’a telefonla bağlanıp sarf ettiği sözler nedeniyle tutuklanan Ayşe Çelik’in avukatları bir süre önce Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi, bugün verdiği kararda Çelik hakkında ifade özgürlüğü ihlali ve 5 bin 500 TL tazminat ödenmesine karar verildi. Anayasa Mahkemesi tarafından verilen kararın ardından Çelik, tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapılı Ceza İnfaz Kurumu’ndan tahliye edildi.
Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde görev yapan Ayşe Çelik hakkında “örgüt propagandası yaptığı” gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı. 1 yıl 3 ay ceza hapis cezası alan Çelik, 20 Nisan 2018’de 6 aylık kızı Deran ile birlikte cezaevine konulduktan sonra 4 Mayıs’ta tahliye edilerek, infazı 6 ay süreyle iki kez ertelenmişti.