DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Akdeniz’de tansiyon yükseliyor… Yunanistan savaş uçağı kaldırıyor

Son Güncelleme :

11 Ağustos 2020 - 12:53

Akdeniz’de tansiyon yükseliyor… Yunanistan savaş uçağı kaldırıyor

Akdeniz’de iki ülke savaş gemilerinin karşı karşıya geldiğini yazan Yunan medyası, jetlerin havalanmak için hazır beklediğini ve bölgeye ABD savaş uçağının  gönderildiğini sayfalarına taşıdı. “Ege’de dehşet dengesi” başlığını kullanan gazeteler, Yunan donanmasının Türk arama gemisine telsizden bölgeden ayrılması yönünde anonslar yaptığını bildiriyor.

Türkiye’nin Akdeniz’de ilan ettiği yeni NAVTEX ve Oruç Reis’i savaş gemileriyle birlikte bölgeye göndermesi, Mısır’la anlaşma imzalayan Yunanistan’da kelimenin tam anlamıyla depreme yol açtı. “Bıçak sırtında” başlığını kullanan Kathimerini gazetesi, iki ülkenin savaş gemilerinin bölgede toplandığını belirterek Ankara ve Atina arasındaki ilişkiyi ip üstünde yürümeye benzetti.

www.milliyet.com.tr’nin haberine göre, önümüzdeki 24 saatin çok kritik olacağı yorumunu yapan Kathimerini, savaş gemilerinin yanı sıra bölgeye ABD savaş uçağının da sevk edildiğini yazdı.
Başbakan Kiryakos Miçotakis’in Milli Güvenlik Hükümet Konseyi’ni (KYSEA) acil toplantıya çağırdığını aktaran Kathimerini, Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros’un söz konusu toplantıya askeri üniformayla katıldığını belirtiyor.

Atina yönetiminin uluslararası aktörlerle de temasa geçtiğini bildiren gazeteler, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan “Hiçbir şantajı kabul etmeyeceğiz” açıklamasına da haberinde yer verdi. Türk Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı Oruç Reis’in araştırma yapacağı alanı gösteren haritaya da geniş yer veren Kathimerini, Ankara’nın gerilimi tırmandırdığını ileri sürdü.

“Ege’de dehşet dengesi” manşetiyle okuyucularının karşısına çıkan Ta Nea ise Yunan fırkateylerinin Oruç Reis’in karşısında savaş pozisyonunda beklediğini yazdı. Yunan jetlerinin de havalanmak için hazır beklediğini aktaran Ta Nea, Doğu Akdeniz’deki termometrelerin üç hafta içinde ikinci kez yükseldiğini belirtiyor.

Yunan ordusunun bütün ihtimallere hazır olduğunu sayfasına taşıyan gazete, Oruç Reis’in yola çıkmasının Yunanistan ve Mısır arasındaki anlaşmanın ardından gerçekleştiğini hatırlatıyor. Oruç Reis’in Yunan kıta sahanlığında ilerlemeye devam ettiğini savunan Ta Nea, Yunan donanmasının Türk arama gemisini akından izlediğini ve telsizden bölgeden ayrılması yönünde anonslar yaptığını bildiriyor.