Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AK Partili adayın “mazbatası verilmesin” dediği seçilmiş HDP’li: Meclis’te 7 KHK’li vekil var, bu emsal yeterli

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde %25.4 oy alarak ikinci olan AK Parti’nin adayı Hüseyin Beyoğlu, HDP’nin Bağlar adayı Zeyyat Ceylan’ın öğretmen iken KHK kapsamında ihraç edildiğini öne sürerek, mazbatanın kendisine verilmesini istedi. “AKP’linin başvurusu, hukuki, insani ve ahlaki değil” T24’e konuşan HDP’li Zeyyat Ceylan, Beyoğlu’nun başvuru dikçesinin, “hukuki, insani ve ahlaki olmadığı”nı ifade etti. Ceylan, şunları […]

AK Partili adayın “mazbatası verilmesin” dediği seçilmiş HDP’li: Meclis’te 7 KHK’li vekil var, bu emsal yeterli
  • 6 Nisan 2019 23:23

HDP eşbaşkan adayları Zeyyat Ceylan ve Zübeyde Zümrüt, 31 Mart seçimlerinde 116 bin oy alarak, birinci olmuştu.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde %25.4 oy alarak ikinci olan AK Parti’nin adayı Hüseyin Beyoğlu, HDP’nin Bağlar adayı Zeyyat Ceylan’ın öğretmen iken KHK kapsamında ihraç edildiğini öne sürerek, mazbatanın kendisine verilmesini istedi.

“AKP’linin başvurusu, hukuki, insani ve ahlaki değil”

T24’e konuşan HDP’li Zeyyat Ceylan, Beyoğlu’nun başvuru dikçesinin, “hukuki, insani ve ahlaki olmadığı”nı ifade etti. Ceylan, şunları söyledi: “Kamu kurumlarında görev yapamazlar dedikleri gerekçe devlet memurluğunda geçerlidir. KHK’larda seçme ve seçilme hakkı ile ilgili herhangi bir engel söz konusu değildir. Emsal olarak şu an Meclis’te 7 vekil bulunuyor. YSK daha önceki bir kararında 24 Haziran seçimlerine atıfta bulunarak şöyle diyor; Parlamento seçimlerinde kişiye uygulanan hukuk ile 31 Mart seçimlerinde kişiye uygulanan hukuk aynıdır. Bu cümle hakkımızı savunan bir cümledir. Biz adaylık süreci öncesi YSK’ya tüm belgelerimizi sunduk. İnceleme yapıldı ve adaylığıma yönelik herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Bu süreç 3 Mart’ta tamamlandı ve seçilme ehliyetine sahip olduğumuz tescillendi. AKP adayının emsal gösterdiği muhtar ile bizim hukukumuz aynı değildir. Muhtarların aday olma süreçleri farklı bizimkisi farklıdır. Onlar YSK’nın araştırma süreçlerine dahil olmadan seçime giriyorlar. Biz ise YSK’nın araştırma sürecinden sonra seçime katılmaya hak kazanabiliyoruz. Daha önce Batman ve Kulp’ta aday gösterilen arkadaşlarımız YSK’dan veto alınca yerlerine başka isimler aday gösterilmişti. YSK’nın zamanında bize müdahale etmemesinin gerekçesi hukuksal bir sorunun olmamasından kaynaklıdır. AKP adayının itiraz dilekçesi hem hukuki, hem insani, hem de ahlaki açısından kabul edilemez. YSK’nın bu dilekçeyi kabul etmemesi gerekirdi.”

AK Parti’nin Hüseyin Beyoğlu, KHK’yı gerekçe göstererek, mazbatanın kendisine verilmesini içeren dilekçeyi Yüksek Seçim Kurulu’na iletti.

AK Partili Beyoğlu: Mazbata bana verilsin

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na sunulmak üzere İl Seçim Kurulu’na başvuran AK Partili Beyoğlu, Ceylan’ın seçilme yeterliliğine sahip olmadığını öne sürdü. Beyoğlu, dilekçesinde, “Zeyyat Ceylan’ın seçimde en yüksek oyu olan aday olmasına rağmen, seçme ve seçilme ehliyetinden söz konusu Kanun Hükmünde Kararname sebebiyle İlçe Belediye Başkanlığı mazbatasının en yüksek ikinci oyu alan Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının 1863 Sayılı Kararı uyarınca da Adalet ve Kalkınma Partisi adayı Hüseyin Beyoğlu’na verilmesi konusunda gereğini arz ederim” ifadesini kullandı.

AK Partili Beyoğlu, dilekçesinde, Malatya’nın Doğanşehir İlçesi’nin Kadılı Mahallesi’nde muhtarlık seçimini kazanan Hüseyin Arslan’ın da KHK ile ihraç edildiğini, ancak YSK’nın Arslan’dan sonra en çok oy alan kişiye mazbata verdiğini anımsattı.