Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ABD’den Türkiye’ye ilk S-400 yaptırımı! F-35 eğitimi askıya alındı

HABER/ABORİ ABD Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanlığı (SECEUR) Komutanı Orgeneral Tod D. Wolters, “Türkiye’nin almak istediği S-400’ler, F-35’lerle bir arada kullanılamaz, uçağımızın bilgilerini Ruslarla paylaşmak istemiyoruz” dedi. ABD, F-35 eğitimi alan Türk pilotlar için eğitimi askıya aldığını duyurdu. Ayrıca Türkiye’ye de 31 Temmuz’a kadar mevcut Türk F-35 öğrencilerinin ülkeyi terk etmeleri […]

ABD’den Türkiye’ye ilk S-400 yaptırımı! F-35 eğitimi askıya alındı
  • 7 Haziran 2019 14:40

HABER/ABORİ

ABD Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanlığı (SECEUR) Komutanı Orgeneral Tod D. Wolters, “Türkiye’nin almak istediği S-400’ler, F-35’lerle bir arada kullanılamaz, uçağımızın bilgilerini Ruslarla paylaşmak istemiyoruz” dedi.
ABD, F-35 eğitimi alan Türk pilotlar için eğitimi askıya aldığını duyurdu. Ayrıca Türkiye’ye de 31 Temmuz’a kadar mevcut Türk F-35 öğrencilerinin ülkeyi terk etmeleri için süre verdi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde İngilizce yayın yapan The National gazetesinin haberine göre, Slovakya’da Küresel Güvenlik Forumu GLOBSEC’te konuşan Wolters, S-400’lerin teknik parametrelerinin F-35’lerle bir arada çalışma imkanı sunmadığını, bu iki sistemin birbiriyle ‘aynı dili konuşamayacağını’ savundu.
S-400 ile F-35’i bir arada kullanma ve böylece F-35’in potansiyelini ortaya çıkarma çabası gördüklerini belirten Wolters, “F-35’lerin imkan ve kabiliyetleri hakkındaki bilgileri Ruslarla paylaşmak istemediğimizi söylemek isterim” dedi.S-400’lerin NATO sistemlerine entegre olamayacağını da savunan Wolters, Türkiye ile NATO ülkeleri arasındaki ilişkilerde ortak noktaların ihtilaflardan daha fazla olduğunu kaydetti.

Daha önce Wolters, Ankara’nın S-400 füze savunma sistemleri alma eğiliminde olmasına rağmen ABD’nin Türkiye’yle müttefiklik ilişkilerini korumak istediğini söylemişti.