Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ABD’de Diyarbakır’ı gururlandıran adam: HAKKI AKDENİZ

HABER/ABORİ Dünya pizza akrobasi şampiyonu unvanını elinde bulunduran Diyarbakır Silvanlı Hakkı Akdeniz, koronavirüs salgını nedeniyle zor günler yaşayan ABD’deki evsizlerin umudu oldu. 5 yıldır hafta bir gün olan evsizlere pizza servisini ikiye çıkaran Hakkı Akdeniz’in parmak ısırtan hikayesini Abori sizler için kaleme aldı. Diyarbakır’da çatışmaların en yoğun olduğu yıllarda köyleri yakılınca, çocuk yaşta ailesini, Silvan’daki […]

ABD’de Diyarbakır’ı gururlandıran adam: HAKKI AKDENİZ
  • 26 Nisan 2020 22:57

HABER/ABORİ

Dünya pizza akrobasi şampiyonu unvanını elinde bulunduran Diyarbakır Silvanlı Hakkı Akdeniz, koronavirüs salgını nedeniyle zor günler yaşayan ABD’deki evsizlerin umudu oldu. 5 yıldır hafta bir gün olan evsizlere pizza servisini ikiye çıkaran Hakkı Akdeniz’in parmak ısırtan hikayesini Abori sizler için kaleme aldı.

Diyarbakır’da çatışmaların en yoğun olduğu yıllarda köyleri yakılınca, çocuk yaşta ailesini, Silvan’daki köyünü, ülkesini her şeyini bırakıp Kanada yolunu tuttu. Mültecilik yılları kolay olmadı. Sınır dışı edildi. Bu kez Amerika yolunu tuttu. New York, Kanada’dan da zor oldu.

Hiç okuma şansı bulamadı. İşsizlik ve parasızlık, evsizlik ve daha ve birçok sorunla tek başına mücadele etmek zorunda kaldı Hakkı Akdeniz. Çok hırslıydı, hayallerinden vazgeçmek istemiyordu. Hatta bir ara boksa bile başladı, dereceler aldı, ama rüyalarını geçekleştiren şey pizza oldu.

PİZZA HAYATINI DEĞİŞTİRDİ

Başına gelen onca şeyden sonra dünya pizza şampiyonluğu tam bir sihir gibi bütün hayatını değiştirmişti. İlk pizza dükkânını 2009’da açtıktan sonra Hakkı Akdeniz işlerini büyük bir hızla büyüttü. Geride kalan altı yılda toplam 8 pizza dükkânı açtı. Birçok yeri de açtıktan sonra kısa bir süre içinde marka haline getirerek başkalarına devretti.

ŞAMPİYONLUK GELDİ, ŞOV BAŞLADI

Hakkı Akdeniz, pizza dükkânlarını açtıktan sonra da pizza şampiyonluklarına katılmaya devam etti. Amerika’da toplam 8, dünya genelinde de 5 şampiyonluğu var. Pizza şampiyonluğu denilince ilk etapta akla en lezzetli pizzalar gelse de, organizasyonlarda derece almak daha çok yapılan şovlara bağlı. Akdeniz, pizza şovlarına nasıl başladığını şöyle anlatıyor: “Böyle bir organizasyondan haberdar olunca, çalıştığım pizza dükkânında her gün mesai çıkışında elime pizza hamurunu alarak evde alıştırmalar yapmaya başladım. Pizza hamurunu açtıktan sonra iki elimle havada ne kadar çevirirsen o kadar puan veriyorlar. Ben şovlarımda hamurun üzerinde ateş yakarak çevirmeye başladım. Gözlerimi bağlayarak, yerde uzanarak yeni showlar denedikçe daha fazla dereceler aldım.”

Akdeniz, şovlarda olduğu kadar, lezzet ve sunum konusunda da oldukça maharetli. “İnsanlar pizzamı sevmeseydi 8 tane yer açabilir miydim?” diye soruyor kendinden emin bir şekilde.

Akdeniz’in en popüler mekânı mimarisi ve sosyo-kültürel yapısıyla Avrupa kentlerini andıran Manhattan’ın Soho bölgesinde. Daha çok orta sınıf ve üstünün yaşadığı Soho, aynı zamanda turistler, uluslararası öğrenciler ve sanatçıların da favori mahallesi. Soho’nun bir yanı ChinaTown (Çin Mahallesi), diğer yanı LittleItaly (Küçük İtalya) gibi zengin mutfakları ile tanınan bölgeler. Amerika’nın en büyük üniversitelerinden New York Üniversitesi de burada. Müşteriler daha çok müdavimi oldukları restoranlarda yeme içmeyi terci ediyor. Bu bölgede bulunan Champion Pizza Sohoda oldukça ilgi gören yerlerden biri.

SİLVANO İSMİNİ KOYDU

Yeme içme mekânlarının tanıtıldığı Yelp uygulamasına Akdeniz’in pizzaları için sayısız övgüler yer alıyor. Durum böyle olunca Akdeniz’in popülaritesi giderek artıyor. Geçtiğimiz haftalarda Instagram hesabı açan Akdeniz, bir anda 300 bine yakın takipçi kazanarak,Instagram’da popüler isimler arasına katıldı. İlk pizza yerlerine çeşitli adlar koyan Akdeniz, tabelasını Diyarbakırspor’un renkleri kırmızı yeşile boyadığı bir dükkânın ismini de “Silvano” koyarak bir bakıma memleket özlemini dile getiriyordu. Hukuki sorunlardan dolayı uzun yıllar Türkiye’ye gidemedi. Bu yüzden annesini ve ailesini de uzun bir süre göremedi. En sonunda 2010 yılında Erbil’e giderek annesi ile yıllar sonra görüşebildi.

SAKATLANINCA BOKSU BIRAKTI

Hakkı Akdeniz’in boks deneyimi de pizza kadar hayatında önemli bir yer tutuyor. Boks deneyimini ve başarma arzusunu şöyle anlatıyor Akdeniz: “Kaburgam kırıldığı için mecburen bıraktım boksu. Bırakmazsam belki de pizza işine bu kadar ağırlık veremeyecektim. Şimdi dönüp geriye bakınca hiçbir şeyden pişman değilim. İyi ki o yoksulluk günlerini yaşamışım. İyi ki o annenin ve babanın çocuğu olarak dünyaya gelmişim. Şartlarım daha iyi olsaydı belki de başarma arzum bu kadar olmayacaktı. Bir şeylere sahip olsam belki değerini bilmeyecektim.”

HAYALİ DİYARBAKIR’DA PİZZA OKULU AÇMAK

Akdeniz genç yaşına rağmen hayatına çok şey sığdırdı ama aslında daha yolun çok başında olduğunun da farkında. Geçmişini asla unutmuyor ama kafası gelecek planlarıyla dolu. Hayali, Champion PizzaSoho’yu dünya çapında bir marka yapmak. Hayallerinden biri de yoksul Kürt çocuklarına Diyarbakır’da bir pizza okulu açmak: “Diyarbakır’a gittiğimde her sokakta küçücük yoksul çocuklar görünce kendi çocukluğumu hatırlıyorum. O çocuklara bir şans vermek lazım. Benim hayallerimden biri de onlara bir meslek kazandırıp bir yerlere gelmelerini sağlamak. Bazılarını buraya da getirebilirim belki…”

ABD’DE “YILIN EN BAŞARILI KİŞİSİ” SEÇİLDİ

Geçen yıl ABD’de “Yılın en başarılı kişisi” seçilen Hakkı Akdeniz, son olarak Amerikan Göçmen Cemiyeti ve Ellis Adası Onur Derneği’nin başarılı ve yardımsever göçmenlere verdiği ortak ödüle layık görüldü.